Ściany murowane - poradnik

Jak naprawić uszkodzenia w ścianach tynkowanych?

szpachlowanie ubytkuUszkodzenia w tynkach nie zdarzają się wprawdzie tak często, co uszkodzenia w płytach gipsowo – kartonowych, ale także do nich dochodzi. Na rynku dostępnych jest wiele mas szpachlowych przeznaczonych do konkretnego rodzaju tynku oraz mieszanki gipsowe o zastosowaniu uniwersalnym. Do naprawy ubytków nadają się jedne drugie. Powstałą w tynku dziurę trzeba najpierw pogłębić i poszerzyć tak, aby powstała większa powierzchnia przyczepna. Należy też usunąć obsypujący się lub lekko trzymający tynk. Podłoże przed nałożeniem masy szpachlowej należy zagruntować, a w przypadku tynków chłonnych – zwilżyć je wodą. Masę gipsową nanosi się przy użyciu szpachelki lub pacy. Po wyschnięciu gipsu – powierzchnię szlifuje się papierem ściernym i maluje farbą w tym samym kolorze, co reszta ściany.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także