Remont - poradnik

Jak naprawić sufit po zalaniu?

plama na suficieNaprawa sufitu zależy w dużej mierze od rozmiarów powstałych na skutek zalania szkód. Zawsze jednak widok brunatnych zacieków wiąże się z koniecznością zeskrobania odspojonych od podłoża warstw farby oraz gładzi, a czasami również fragmentu tynku. Miejsca ubytków należy najpierw starannie osuszyć, a następnie pokryć preparatem gruntującym. Po jego wyschnięciu można przystąpić do uzupełniania dziur. Rodzaj zastosowanego materiału powinien odpowiadać temu, który został wcześniej usunięty. Przy niewielkich zaciekach, wystarczająca okazuje się cementowa szpachla w kolorze białym, którą należy starannie nanieść na sufit szpachelką. Podczas nanoszenia konieczna jest dbałość o wygładzanie szpachlowanych powierzchni. Pozostałe nierówności szlifuje się po wyschnięciu szpachli, a następnie maluje sufit wybraną farbą malarską.

Co zrobić z zalaną podłogą?

podłoga w mieszkaniuNiestety po poważniejszych zalaniach wierzchniej warstwy podłogi najczęściej nie udaje się uratować. Problematyczne jest przede wszystkim długotrwałe działanie na nią wody. Jeśli jednak zareagujemy wystarczająco szybko – istnieje szansa, że okładziny podłogowej nie trzeba będzie wymieniać na nową. W przypadku mniejszej ilości wody, która znalazła się na podłodze trzeba ją po prostu jak najszybciej usunąć. Większe zalania wymagają zdemontowania okładziny oraz osuszenia podkładu znajdującego się pod nią. Jeżeli podłoga jest pływająca – jej demontaż przebiega bez większych problemów. Gorzej jest, z okładzinami przyklejonymi na stałe do podłoża oraz deskami mocowanymi do legarów. Jednak i w takich sytuacjach zaleca się zdjęcie przynajmniej kilku elementów. Ma to na celu zmniejszenie napięcia w posadzce, następującego na skutek pęcznienia nasiąkniętego wodą materiału okładzinowego.

Jakie prace obejmuje renowacja fundamentu?

pęknięty fundamentPrace renowacyjne to jedne z najtrudniejszych prac budowlanych. W ich zakres może wchodzić wiele czynności. Należą do nich przede wszystkim: odtworzenie izolacji poziomej i pionowej, rozwiązanie problemów związanych z obecnością w zawilgoconym murze związków soli, osuszanie obiektu, naprawa elewacji, zmiana sposobu odprowadzenia wód opadowych. Ze względu na dość wysokie koszty kompleksowej renowacji fundamentów – prace można podzielić na etapy. Trzeba jednak pamiętać, że etapy te powinny zostać rozplanowane w taki sposób, aby przerwy pomiędzy nimi nie powodowały zniszczeń w pracach już zakończonych. Podczas renowacji fundamentów zupełnie nieopłacalne jest oszczędzanie na jakości zastosowanego materiału.

Zobacz także