Ściany murowane - poradnik

Jak mocować ocieplenie i warstwę elewacyjną?

zdjęcie 1Sposób mocowania ocieplenia oraz warstwy elewacyjnej do konstrukcji ściany zależy w dużej mierze od wybranego systemu. Jednak każde ocieplenie, nawet lekkie ze styropianu wymaga określonego mocowania mechanicznego. Do powyższego celu służą metalowe łączniki w postaci kołków lub kotew. Lekkie warstwy ociepleniowe mechanicznie mocuje się najczęściej w narożach budynku oraz w okolicy otworów okiennych i drzwiowych. Te miejsca są bowiem najbardziej narażone na działanie siły partej i ssącej wiatru. Trzeba wówczas pamiętać o odpowiednim zagłębieniu łączników w warstwie nośnej ściany. Mocowania do konstrukcji wymaga również cała warstwa osłonowa, tj. elewacyjna. Stosuje się do tego celu specjalne kotwy, których powinno być przynajmniej 4 sztuki na 1 m² ściany. W narożach oraz w okolicy okien – kotwy należy rozmieszczać z większym zagęszczeniem.

Wiata garażowa - jak dokonać zgłoszenia budowlanego?

wiata garażowaZgłoszenia budowlanego dla obiektów, które nie wymagają posiadania pozwolenia na budowę dokonuje się osobiście we właściwym dla miejsca budowy Starostwie Powiatowym. Stosując odpowiedni formularz należy podać zarys inwestycji, jej planowany czas rozpoczęcia oraz sposób realizacji. Do zgłoszenia nie dołącza się na ogół żadnych istotnych załączników, a jedynie oczekuje aż uprawniony organ wyda tzw. milczące zezwolenie na prowadzenie prac. Zezwolenie to następuje wówczas, gdy starostwo nie znajduje powodów dla wydania pisemnego sprzeciwu realizowania zamierzonego przez nas przedsięwzięcia. Czas rozpatrywania zgłoszenia wynosi 30 dni licząc od daty jego złożenia.

Jak poprawić izolacyjność akustyczną paneli podłogowych?

panele podłogowePanele podłogowe są w ostatnim czasie bardzo popularnym sposobem na wykończenie domowych posadzek.  Świetnie się prezentują i nie kosztują wiele, ale niestety mają również jedną zasadniczą wadę. Mianowicie: są jednym z materiałów najbardziej przenoszącym dźwięki. Stąd częsty efekt, tzw. stukającej podłogi lub liczne uwagi sąsiadów mieszkających pod nami. Aby sytuacja uległa poprawie, pod panele należy stosować specjalne podkłady, najlepiej o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Do wyboru w powyższym zakresie istnieje szereg różnorodnych rozwiązań. Można zdecydować się na izolację akustyczną z materiałów naturalnych, np. korka lub zastosować podkład sztuczny, np. z polistyrenu ekstrudowanego.

Zobacz także