Remont - poradnik

Jak kłaść fugi?

zdjęcie 1Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielne położenie płytek, to kolejną rzeczą jaką musimy wykonać jest fugowanie. Będą potrzebne nam do tego następujące rzeczy: fuga, szpachelka, gąbka, packa z filcem i packa z gąbką. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie płytek z nadmiaru kleju, umycie ich i wysuszenie. Następnie przygotowujemy fugę zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Kiedy skończymy przygotowywać fugę, bierzemy packę z filcem i nakładamy ją pomiędzy płytki, starając się jak najmniej zabrudzić same płytki. Fugując płytki znajdujące się na podłodze używamy packi z gąbką. Po nałożeniu, chwilkę odczekujemy,  bierzemy gąbkę, odrobinę moczymy ją w letniej wodzie, tak aby była wilgotna i czyścimy zabrudzone płytki. Na koniec warto zabezpieczyć płytki i fugi specjalnym preparatem. Dzięki niemu będą one miały większą odporność na wilgoć, parę wodną i mniej się brudziły.

Jakie prace obejmuje renowacja fundamentu?

pęknięty fundamentPrace renowacyjne to jedne z najtrudniejszych prac budowlanych. W ich zakres może wchodzić wiele czynności. Należą do nich przede wszystkim: odtworzenie izolacji poziomej i pionowej, rozwiązanie problemów związanych z obecnością w zawilgoconym murze związków soli, osuszanie obiektu, naprawa elewacji, zmiana sposobu odprowadzenia wód opadowych. Ze względu na dość wysokie koszty kompleksowej renowacji fundamentów – prace można podzielić na etapy. Trzeba jednak pamiętać, że etapy te powinny zostać rozplanowane w taki sposób, aby przerwy pomiędzy nimi nie powodowały zniszczeń w pracach już zakończonych. Podczas renowacji fundamentów zupełnie nieopłacalne jest oszczędzanie na jakości zastosowanego materiału.

Jaki wałek do malowania?

wałek do malowaniaJeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne pomalowanie ścian, warto zrobić to przy użyciu wałka. Dzięki niemu zużyjemy mniej farby, nie będziemy mieć zacieków, a samo malowanie przebiegnie szybciej. Malowanie pędzlem wymaga nie lada umiejętności i zajmuje sporo czasu. Pamiętajmy tylko o kupieniu odpowiedniego rodzaju wałka do malowanych powierzchni. Warto wiedzieć, że wałki sznurkowe przeznaczone są do ścian chropowatych, natomiast do zwykłych warto zakupić wałek
z gęstym poszyciem zrobionym z poliakrylowego sznurka. Można je dość łatwo odróżnić, gdyż są miękkie i puszyste. Pamiętajmy także, aby dobrać odpowiednią wielkość wałka do powierzchni jaką mamy zamiar malować.

Zobacz także