Ściany drewniane - poradnik

Jak impregnować drewniane bale?

zdjęcie 1Drewno jest budulcem znanym najdłużej i stosowanym chętnie do dnia dzisiejszego. Domy z bali, jeśli są poprawnie zbudowane i właściwie eksploatowane – potrafią służyć nawet kilku pokoleniom. Drewno jest piękne, naturalne i trwałe, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim impregnowania go, co pewien czas. Bale, z których następnie powstają domy są wprawdzie impregnowane metodą próżniową od razu po tym, jak powstaną ze ściętych pni drzew. Jednak w dalszym ciągu wymagają one dbałości i utrwalania istniejącej warstwy ochronnej. Do impregnacji drewna stosowane są obecnie najczęściej gotowe środki zabezpieczające surowiec przed działaniem mikroorganizmów, szkodliwych warunków atmosferycznych oraz owadów. Bale i belki powinny być bezwzględnie zaimpregnowane jeszcze przed rozpoczęciem składania z nich konstrukcji domu. Po zastosowaniu materiału na budowę domu – powierzchnie drewniane w dalszym ciągu wymagają odpowiedniej konserwacji. Impregnacja drewna powinna odbywać się przynajmniej raz, na kilka lat.

Wiata garażowa - pozwolenie na budowę

wiata garażowaFormalności dotyczące budowy wiat garażowych precyzuje obowiązujące w Polsce od 1994 roku Prawo budowlane. W przeważającej liczbie przypadków postawienie wiaty nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kiedy jednak wiata ma posiadać większą aniżeli 25 m² powierzchnię zabudowy oraz wówczas, gdy podobnych obiektów istnieje więcej niż 2 na każde 500 m² działki – pozwolenie to jest konieczne. W takich sytuacjach trzeba również posiadać profesjonalny projekt architektoniczno – budowlany wiaty. Projekt ten musi wykonać uprawniony konstruktor, co zwiększa koszty inwestycji i niejednokrotnie sprawia, że przestaje ona być opłacalną.

Kiedy warto postawić wiatę garażową?

wiata garażowaNależy pamiętać, że wiata garażowa nigdy nie zastąpi tradycyjnego garażu. Jest jedynie jego namiastką i stanowi tylko częściową ochronę naszych samochodów. Wiaty mają też jednak kilka istotnych zalet. Stawia się je przeważnie w sytuacjach, kiedy na działce nie ma miejsca na garaż z prawdziwego zdarzenia lub gdy nie stać nas na jego wybudowanie. Dzisiejsze wiaty nie odstraszają już swoim wyglądem, a prezentują się estetycznie, wpisując się doskonale w  architekturę okolicznego krajobrazu. Wiatę można postawić np. wówczas, kiedy nagle w gospodarstwie domowym pojawił się kolejny samochód. Warto również o niej pomyśleć przy okazji budowy pomieszczenia gospodarczego, domku na narzędzia lub dodatkowego garażu wolnostojącego. Jeśli nawet pierwotnie nie będzie wykorzystywana jako miejsce postojowe – może przydać się w przyszłości.

Zobacz także