Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak dbać o szklane okładziny ścienne?

zdjęcie 1Okładziny ścienne wykonane ze szkła są łatwe w utrzymaniu ich w czystości i całkowicie niewrażliwe na działanie wody oraz powszechnie stosowanych środków chemicznych. Czyszczenie większych i miejscowych zabrudzeń sprowadza się do ich usunięcia przy użyciu ścierki namoczonej w wodzie z detergentem myjącym i wytarciu powierzchni ściany do sucha. W powyższy sposób czyści się jednak jedynie miejsca narażone na zachlapanie tłuszczem i innymi składnikami spożywczymi używanymi w kuchni. Szkło, znajdujące się poza pomieszczeniem kuchennym wystarczy co pewien czas umyć płynem do szyb, aby usunąć z jego powierzchni osadzający się kurz i przywrócić okładzinie pierwotny blask. Szklane okładziny nie wymagają długotrwałego polerowania oraz poddawania ich jakimkolwiek zabiegom konserwującym.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także