Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak dbać o okładzinę ścienną z blachy?

blacha w kuchni na ścianieBlacha jest coraz częściej stosowanym do wykończenia ścian kuchennych materiałem. Nie nadaje się wprawdzie do pokrycia nią dużych powierzchni ścian, ale ułożona miejscowo nadaje wnętrzu charakteru i wygląda bardzo dobrze. Blacha przybiera aktualnie różne formy i może być idealnie gładka lub posiadać określoną fakturę. Jakikolwiek jednak nie byłby jej pierwotny wygląd zewnętrzny – aby go zachować na dłużej – o blachę trzeba ciągle dbać. Na materiale tym widoczna jest bowiem każda kropla czystej wody, a już tym bardziej brudne zacieki, czy zamazania. Z tych też powodów, aby blacha prezentowała się nienagannie, wymaga niemal codziennego czyszczenia i polerowania do sucha. Nieco łatwiej jest utrzymać w czystości blachę satynową. Dlatego też, to właśnie ona bywa stosowana częściej w naszych wnętrzach.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także