Ściany murowane - poradnik

Jak budować zaokrąglone ściany?

zaokrąglona ścianaŚciany o nietypowych płaszczyznach są w ostatnim czasie bardzo pożądane przez inwestorów. Bardzo chętnie projektują je także architekci wnętrz. Sposób budowy takich ścian jest zależny od rodzaju zastosowanego do ich wykonania materiału. Jednak w każdym przypadku prace rozpoczyna się od wytyczenia przebiegu ściany. Wykonuje się to za pomocą przyborów, tj. cyrkiel lub punktak i znacznik oraz sznurek murarski. Przydatna będzie także długa łata drewniana i poziomica. Podłoże w wytyczonym miejscu pokrywa się zaprawą murarską i rozpoczyna układanie cegieł. Cegły należy układać pod odpowiednim kątem tak, aby tworzył się z nich łuk. Nierówności i przesunięcia cegieł ukrywa się następnie w wstawie tynku. Ściany takie można także budować z bloczków z betonu komórkowego, który łatwo jest ciąć i dopasowywać do pożądanego kształtu. Bloczki te można także szlifować oraz frezować. W związku z powyższym stosuje się je dużo chętniej do wznoszenia nietypowych płaszczyzn.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także