Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak budować ściany z luksferów?

ściana z pustaków szklanychLuksfery to inaczej pustaki ze szkła. Materiał ten jest znany od dawna, ale ostatnimi czasy sięga się po niego wyjątkowo chętnie.  Ściany z luksferów są bowiem niebywałą ozdobą większości nowoczesnych wnętrz. Do budowy z nich ścian można wykorzystać tradycyjną metodę polegającą na wykonaniu zbrojenia i spoinowaniu poszczególnych pustaków lub zakupić specjalne profile systemowe. Trzeba pamiętać, ze w suchej zabudowie jest możliwe uzyskanie jedynie płaszczyzn prostych. Aby powstały łuki i zaokrąglenia, których tak bardzo pożądają projektanci wnętrz – trzeba wykonywać stalowe zbrojenie. Bez zbrojenia można stworzyć jedynie płaszczyzny o powierzchni nieprzekraczającej 1,5 m2. Profile systemowe są wygodnym rozwiązaniem , ale niestety podnoszą jeszcze bardziej koszty i tak stosunkowo drogiej inwestycji.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także