Ściany murowane - poradnik

Jak budować ściany z gazobetonu?

gazobetonGazobeton występuje najczęściej w postaci wygodnych do układania bloczków o różnych rozmiarach. Z materiału tego wykonuje się również płytki, które znajdują zastosowanie w warstwach elewacyjnych ścian trójwarstwowych. Murowanie z tego materiału nie jest skomplikowane, ale wymaga dokładności i staranności. Jeśli bloczki posiadają profilowaną powierzchnię boczną – łączy się je na wpusty, nie stosując spoiny pionowej. Bloczki gładkie trzeba spoinować tak w poziomie, jak i w pionie. Do powyższego celu wykosztuje się zaprawy klejowe lub ciepłochronne zaprawy cementowo – wapienne. Zaprawy klejowe można wykorzystywać jedynie do cienkiego spoinowania. Łączenie wznoszonej ściany ze ścianą prostopadłą robi się przy użyciu specjalnych łączników i wykonując pełne spoinowanie pionowe. W szczelinach pod stropem należy zastosować elastyczny materiał dźwiękochłonny, np. piankę poliuretanową lub wełnę mineralną.

Ocieplenie ścian z gazobetonu

styropianPrzegrody zbudowane z gazobetonu, zwanego także betonem komórkowym mogą być ocieplone nieco cieńszą warstwą materiału izolacyjnego, aniżeli ich odpowiedniki powstałe z ceramiki lub innych materiałów budowlanych. Wynika to z faktu, iż gazobeton posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Na ścianach dwuwarstwowych wystarczy zastosować styropian lub wełnę mineralną w warstwie o grubości 9 – 14 cm. Ściany trójwarstwowe można ocieplić warstwą 8 – 13 cm. Wykończenie ścian z gazobetonu polega na ich otynkowaniu. Na zewnętrzną powierzchnię ścian stosuje się tynki mineralne. Na wewnętrzną natomiast – tynki gipsowe lub suchą zabudowę z płyt gipsowo – kartonowych.

Czy gazobeton jest dobrym materiałem do budowy ścian?

gazobetonGazobeton jest lekki, odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i niepalny. Ponad to, jest on jednak przede wszystkim materiałem o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Zatem ściany, które z niego powstają są ciepłe, a ich wzniesienie kosztuje mniej niż przy zastosowaniu tradycyjnej ceramiki. Beton komórkowy ma jednak jedną zasadniczą wadę. Nie posiada dobrej izolacyjności akustycznej. Dlatego też nie warto stosować go w miejscach, w których użytkownikowi w sposób szczególny zależy na komforcie akustycznym.

Zobacz także