Materiały wykończeniowe - poradnik

Jak aplikować silikony?

silikonowanieZarówno silikony, jak i akryle to uszczelniacze pakowane w podłużne kartusze zakończone stożkowatą dyszą. Do ich aplikacji używa się ręczną wyciskarkę, zwaną potocznie pistoletem, choć dostępne są także opakowania, które producent od razu wyposaża w aplikator. Po odcięciu końcówki dyszy i naciśnięcie na spód opakowania – masa zaczyna się wydobywać. Szerokość tworzącej się spoiny jest zależna od miejsca odcięcia końcówki. Jeśli odetniemy ją w górnej części spoina będzie wąska. Przed aplikacją silikonów trzeba pamiętać o odtłuszczeniu, oczyszczeniu i wysuszenia podłoża. W celu wygładzenia nałożonej masy można użyć specjalnej szpachelki, ale równie dobrze sprawdza się wygładzanie wykonane palcem zamoczonym w płynie do mycia naczyń.

Jakie zastosowanie mają akryle budowlane?

Akryle są rodzajem uszczelniaczy przeznaczonym głównie do wypełniania spoin w materiałach mineralnych, tj. tynki, wylewki, gładzie. Są to wyroby, które w przeciwieństwie do silikonów – można pomalować. Dlatego też doskonale nadają się do uzupełniania szpar lub spoinowania połączeń w ścianach, które planuje się wykończyć w taki właśnie sposób. W asortymencie akryli znajduje się jego specjalna odmiana ogniochronna. Materiał ten jest szczególnie cenny podczas wykańczania poddaszy użytkowych w tzw. suchej zabudowie. Odporność na działanie ognia na akryl ogniochronny szacuje się na 15 – 30 minut. Interesujący użytkowo jest też akryl szybkoschnący. Jest on gotowy do malowania lub gruntowania już po 20 minutach po nałożeniu. Można go także szlifować po całkowitym wyschnięciu.

Czym zabudować dolną część balkonu?

zdjęcie 1Jeśli zdecydujemy się na wykonanie zabudowy od wysokości balustrady balkonu do sufitu – powierzchnię ściany poniżej   trzeba zabudować innym materiałem. Do powyższego celu nadaje się wiele materiałów wykończeniowych. Można wykorzystać płyty z poliwęglanu komorowego, szkło hartowane lub panele z PCV. Ostatnie z wymienionych są bardzo praktyczne w użytkowaniu, a ponadto niewiele kosztują. Ławo utrzymać je w czystości, są odporne na działanie wody opadowej i nie niszczeją po krótkim czasie. Dodatkowo, wyglądają estetycznie, stwarzając szczelną zabudowę dolnej części balkonu.

Zobacz także