Ściany drewniane - poradnik

Jak aplikować impregnat do drewna?

zdjęcie 1O sposobie aplikacji impregnatu do drewna zawsze informuje jego producent na etykiecie, którą załącza do wyrobu. Nanoszenie preparatów ochronnych w warunkach domowych najczęściej odbywa się przy użyciu pędzla lub wałka do malowania. Należy uwzględniać fakt, że przeważnie środki nanosi się warstwowo, przy czym kolejną warstwę można nanieść dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Większość środków można także aplikować metodą natryskową, stosując specjalny pistolet. Są jednak środki impregnujące, które aby stały się skuteczne – muszą wniknąć dogłębnie w strukturę drewna. Takie środki najlepiej jest stosować w komorach próżniowo – ciśnieniowych. W warunkach domowych drewniane elementy zanurza się w sporządzonym ze środka roztworze.

Wiata garażowa - pozwolenie na budowę

wiata garażowaFormalności dotyczące budowy wiat garażowych precyzuje obowiązujące w Polsce od 1994 roku Prawo budowlane. W przeważającej liczbie przypadków postawienie wiaty nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kiedy jednak wiata ma posiadać większą aniżeli 25 m² powierzchnię zabudowy oraz wówczas, gdy podobnych obiektów istnieje więcej niż 2 na każde 500 m² działki – pozwolenie to jest konieczne. W takich sytuacjach trzeba również posiadać profesjonalny projekt architektoniczno – budowlany wiaty. Projekt ten musi wykonać uprawniony konstruktor, co zwiększa koszty inwestycji i niejednokrotnie sprawia, że przestaje ona być opłacalną.

Kiedy warto postawić wiatę garażową?

wiata garażowaNależy pamiętać, że wiata garażowa nigdy nie zastąpi tradycyjnego garażu. Jest jedynie jego namiastką i stanowi tylko częściową ochronę naszych samochodów. Wiaty mają też jednak kilka istotnych zalet. Stawia się je przeważnie w sytuacjach, kiedy na działce nie ma miejsca na garaż z prawdziwego zdarzenia lub gdy nie stać nas na jego wybudowanie. Dzisiejsze wiaty nie odstraszają już swoim wyglądem, a prezentują się estetycznie, wpisując się doskonale w  architekturę okolicznego krajobrazu. Wiatę można postawić np. wówczas, kiedy nagle w gospodarstwie domowym pojawił się kolejny samochód. Warto również o niej pomyśleć przy okazji budowy pomieszczenia gospodarczego, domku na narzędzia lub dodatkowego garażu wolnostojącego. Jeśli nawet pierwotnie nie będzie wykorzystywana jako miejsce postojowe – może przydać się w przyszłości.

Zobacz także