Ściany murowane - poradnik

Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę?

budowa domuPozwolenie na budowę jest dokumentem, który Starostwa Powiatowe wydają bezpłatnie. Jednak wszystkie nasze wnioski i podania, które kierujemy do tego urzędu w procesie ubiegania się o pozwolenie na budowę podlegają opłatom skarbowym. Koszta i to wcale niemałe stanowi też pozyskanie załączników, które dołącza się do wniosku o wydanie pozwolenia. Są to mapy do celów projektowych, wypisy i wyrysy z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz sam zatwierdzony i zaadaptowany projekt domu. W przybliżeniu określa się, że pieniądze, jakie trzeba wydać do momentu uzyskania pozwolenia to kwota 7 – 8 tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, czy decydujemy się na kupno projektu gotowego, czy też zlecamy wykonanie projektu indywidualnego.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także