Ściany drewniane - poradnik

Ile kosztuje domek na drzewie?

domek na drzewieCałościowe koszty stworzenia domku na drzewie zależą przede wszystkim od tego, czy budową zajmiemy się sami, czy też zlecimy ją profesjonalnej firmie. W pierwszym przypadku koszty ograniczają się jedynie do zakupu potrzebnych materiałów budowlanych. Niekiedy można też w powyższym celu wykorzystać resztki, jakie pozostały nam po budowie domu. Nawet jeśli musielibyśmy zakupić wszystko od podstaw – to i tak wydatek nie powinien przekroczyć kilkuset złotych. Natomiast domki budowane przez firmy usługowe mają bardzo zróżnicowane ceny. Tradycyjne domki dla dzieci kosztują kilka tysięcy złotych. Domki, w których mogą wypoczywać dorośli, posiadające odpowiednie wyposażenie i odpowiednio zaprojektowane mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że ich słona cena, to jednocześnie możliwość posiadania prawdziwych cudeniek budowlanych, sytuowanych na drzewach.

Wiata garażowa - pozwolenie na budowę

wiata garażowaFormalności dotyczące budowy wiat garażowych precyzuje obowiązujące w Polsce od 1994 roku Prawo budowlane. W przeważającej liczbie przypadków postawienie wiaty nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kiedy jednak wiata ma posiadać większą aniżeli 25 m² powierzchnię zabudowy oraz wówczas, gdy podobnych obiektów istnieje więcej niż 2 na każde 500 m² działki – pozwolenie to jest konieczne. W takich sytuacjach trzeba również posiadać profesjonalny projekt architektoniczno – budowlany wiaty. Projekt ten musi wykonać uprawniony konstruktor, co zwiększa koszty inwestycji i niejednokrotnie sprawia, że przestaje ona być opłacalną.

Kiedy warto postawić wiatę garażową?

wiata garażowaNależy pamiętać, że wiata garażowa nigdy nie zastąpi tradycyjnego garażu. Jest jedynie jego namiastką i stanowi tylko częściową ochronę naszych samochodów. Wiaty mają też jednak kilka istotnych zalet. Stawia się je przeważnie w sytuacjach, kiedy na działce nie ma miejsca na garaż z prawdziwego zdarzenia lub gdy nie stać nas na jego wybudowanie. Dzisiejsze wiaty nie odstraszają już swoim wyglądem, a prezentują się estetycznie, wpisując się doskonale w  architekturę okolicznego krajobrazu. Wiatę można postawić np. wówczas, kiedy nagle w gospodarstwie domowym pojawił się kolejny samochód. Warto również o niej pomyśleć przy okazji budowy pomieszczenia gospodarczego, domku na narzędzia lub dodatkowego garażu wolnostojącego. Jeśli nawet pierwotnie nie będzie wykorzystywana jako miejsce postojowe – może przydać się w przyszłości.

Zobacz także