Ściany murowane - poradnik

Gdzie stosować marmolit?

Marmolit
Marmolit to odmiana dekoracyjnego tynku. Można go stosować na elewację oraz ściany wewnętrzne.
Marmolit jest odmianą dekoracyjnego tynku cienkowarstwowego, który nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, jak i na zewnątrz budynku. Ostatnimi czasy, cieszy się doskonałą popularnością pośród wykonawców odnawiających zniszczone klatki schodowe
w budownictwie wielorodzinnym, ponieważ z powodzeniem zastępuje nieodzowne dotychczas lamperie z farb olejnych. Prezentuje się on jednak na tyle estetycznie i okazale, że z powodzeniem można stosować go do wykańczania i ozdabiania detali architektonicznych w domach jednorodzinnych. Sprawdza się tutaj doskonale, jako wykończenie cokołów, podmurówek, kominów, słupów lub ogrodzenia wokół domu. Można tez użyć go w holach wejściowych, korytarzach przejściowych, jak również domowych kuchniach i łazienkach. Trzeba zaznaczyć, że marmolit może stanowić świetne uzupełnienie domowej glazury i terakoty.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także