Ściany murowane - poradnik

Garaż wolnostojący – korzyści

zdjęcie 1Aktualnie, większość gotowych projektów domów uwzględnia wkomponowanie garażu w bryłę budynku. Takie projekty są wprawdzie bardzo chętnie akceptowane przez inwestorów, ale są i tacy, którzy wolą zdecydować się na budowę garażu wolnostojącego. Pomimo, że wybudowanie garażu usytuowanego niezależnie od domu kosztuje sporo  - to jednak jego posiadanie ma też sporo zalet. Zasadniczą jest pozyskanie większej powierzchni użytkowej. Jest to szczególnie istotne dla osób, które do garażowania posiadają kilka samochodów. Ponadto, garaż wolnostojący może posiadać poddasze użytkowe. W takim miejscu można np. urządzić warsztat, składzik na narzędzia ogrodowe lub wykorzystać do celów rekreacyjnych. Dodatkowo garaż, który zostanie wzniesiony na końcu wąskiej działki może posłużyć na dobudowanie do niego zadaszonego grilla lub wiaty wypoczynkowej.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także