Materiały wykończeniowe - poradnik

Garaż blaszany – wady i zalety

zdjęcie 1Garaży blaszanych powstaje w ostatnim czasie coraz więcej. Zdecydowana ich większość znajduje się na terenie większych miast, gdzie zaczyna brakować miejsc do parkowania samochodów. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju konstrukcji jest jej niska cena oraz łatwość i szybkość montażu. Jednak z punktu widzenia budownictwa nie jest to konstrukcja solidna, bezpieczna i trwała. Garaż z blachy jest bardzo lekki, co sprawia, że może nie przetrwać huraganów oraz nawałnic, jakie w naszej strefie klimatycznej zdarzają się coraz częściej. Nie jest on także dostatecznym zabezpieczeniem samochodu przed kradzieżą. Łatwo go zdemontować lub po prostu pociąć blachę nożycami przeznaczonymi do tego celu. Dodatkowo, jeżeli takiego garażu się nie ociepli – jest on zimny i chroni samochód jedynie przed opadami atmosferycznymi. Oznacza to, że na zapowiedź większych mrozów – z auta i tak trzeba wyjmować akumulatory.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także