Ściany murowane - poradnik

Fundament pod domkiem letniskowym na podmokłym gruncie

domek letniskowyDomki letniskowe bardzo często wznosi się na podmokłych terenach, ponieważ przeważnie tereny te są atrakcyjne krajobrazowo i zachęcają do wypoczynku letniego. Podobna sytuacja następuje, jeśli chcemy postawić domek jak najbliżej akwenu wodnego, np. nad samym jeziorem lub zalewem. Wówczas zachodzi konieczność zabezpieczenia gruntu, które powinno być niemal takie samo, jak w przypadku większych domów całorocznych. W przeciwnym razie nasz domek będzie podtapiany sezonowo, co spowoduje jego zawilgocenie i całkowitą degradację w stosunkowo krótkim czasie. Inną metodą, na ochronę domku przed wodą są pale. Wprawdzie budowa domku letniskowego na palach nie jest tanią inwestycją, ale domki takie zwykle doskonale się prezentują i szczególnie zachęcają do wypoczynku w nich. Pale o odpowiedniej grubości osadza się w gruncie i dopiero na nich sadowi lekką szkieletową konstrukcję domku.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także