Ściany murowane - poradnik

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Jaki projekt domu wybrać?

Do wyboru inwestorów zainteresowanych budową własnego domu są projekty gotowe oraz projekty indywidualne. Pierwsze z wymienionych są tańsze i można je zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb. Jednak za każdą poważniejszą zmianę trzeba zapłacić. Projekty indywidualne kosztują więcej, ale architekt jest w stanie od razu zaprojektować wszystko zgodnie z naszym życzeniem. Bez względu na to, czy wybierzemy projekt indywidualny, czy też gotowy – trzeba jasno sprecyzować swoje potrzeby mieszkaniowe i życiowe. Pod uwagę należy wziąć ilość osób mających zamieszkać w nowym domu; przewidzieć, że być może przybędzie dzieci za pewien czas; uwzględnić przyzwyczajenia do podejmowania gości; jak również inne nawyki życiowe wszystkich domowników. Należy pamiętać, że dom niewielkich rozmiarów może być wygodniejszy od dużego, piętrowego budynku.

zdjęcie 1

jak sprawdzić chłonność podłoża

malowanie ścianJeśli podłoże jest chłonne, podczas malowania zużyjemy zdecydowanie większą ilość farby, a w związku z tym poniesiemy niepotrzebne koszty. Chłonność tą można jednak zmniejszyć poprzez zastosowanie odpowiedniego środka gruntującego. Aby sprawdzić, czy gruntowanie jest konieczne – wystarczy po ścianie, czy suficie przejechać gąbką zwilżoną w wodzie. Jeśli woda wniknie w podłoże, oznacza to, że jest ono chłonne oraz, że gruntowanie jest nieuniknione. Należy zdawać sobie sprawę, iż podobnie do wody zachowa się farba malarska, co spowoduje, że trzeba będzie nanieść ją w kilku warstwach, a tym samym zużyć w nadmiernej ilości.

Zobacz także