Ściany murowane - poradnik

Domy gliniane - wady

domy z glinyNie istnieje technologia budowlana, która byłaby całkowicie pozbawiona wad. Technologia budowania z gliny nie jest w Polsce jeszcze zbyt powszechna, choć ekologiczne domy powstają niemal masowo w innych wysokorozwiniętych i cywilizowanych krajach świata. Z powodu nieznajomości technologii przez polskich budowlańców – przede wszystkim możemy mieć kłopot ze znalezieniem doświadczonego wykonawcy. Natomiast budowa, bez odpowiedniej wiedzy i wprawy często kończy się fiaskiem. Inną wadą glinianych domów jest grubość ich ścian. Aby przegrody były odpowiednio trwałe i wytrzymałe muszą mieć one około 50 – 60 cm grubości. Taka grubość ścian wpływa dobrze na ich izolacyjność termiczną oraz akustyczną, ale powoduje także zmniejszenie powierzchni użytkowej domu. Jest to kłopotliwe szczególnie wówczas, gdy działka pod budowę ma niewielką powierzchnię

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także