Ściany murowane - poradnik

Dom z gliny – czy to się opłaca?

Dom z gliny
Kiedyś budowano domy z gliny, słomy i drewna, czyli to produktów naturalnych, łatwo dostępnych i tanich. Jest coraz więcej zwolenników budowy domów glinianych.
Budowanie domów z materiałów ekologicznych zawsze daje swego rodzaju oszczędności. Glina, kamienie polne, żwir, piasek, drewno, czy ziemia to najdłużej zna budulce i jednocześnie najtańsze. W niektórych przypadkach ich pozyskanie może być nawet całkowicie darmowe. Szacunkowe oszczędności podczas budowy domu z gliny mogą sięgać już na etapie budowy blisko 40%. Kolejne pieniądze zaoszczędzimy podczas eksploatacji ekologicznego domu. Tego rodzaju budynki, jeśli tylko są odpowiednio zaprojektowane i poprawnie wykonane – potrafią być obiektami wysokoenergooszczędnymi. Podczas ich eksploatacji wykorzystuje się energię słoneczną, oraz energię wytwarzaną w domu. W związku z tym, że ściany z gliny „oddychają” samodzielnie – wystarczająca jest tradycyjna wentylacja grawitacyjna. W pomieszczeniach panuje zdrowy mikroklimat o odpowiedniej wilgotności względnej i temperaturze powietrza.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także