Ściany murowane - poradnik

Dom w stylu dworkowym - cechy charakterystyczne

dom w stylu dworkowymDom stylizowany na kształt dawnego dworu polskiego, to dom o bryle na planie prostokąta, z wysokim, najczęściej czterospadowym dachem. Nieodzownym elementem domu w stylu dworkowym jest ganek wsparty na kolumnach i posiadający zadaszenie wykonane z tego samego materiału, którego użyto na dach. Okna w polskich dworkach nie mają zbyt wielkich rozmiarów, ale często zdobi się je szprosami. Wejście znajduje się obowiązkowo w centralnej części ściany frontowej. Prowadzi do niego szeroki podjazd, który niegdyś nazywano traktem. Na elewacji ogrodowej powiela się często motyw frontowy, tj. ganek i tworzy tam wygodny i funkcjonalny taras. Dzisiejsze dwory nie są już tymi samymi, w których żyli nasi pradziadowie. Nawiązują do nich jedynie swoim wyglądem. Domy w stylu dworkowym muszą być przecież całkowicie wygodne i funkcjonalne. Z tych też powodów w ich bryłach tworzy się miejsce na garaże oraz zagospodarowuje na cele mieszkalne poddasza.

Jaka działka pod budowę domu?

działka budowlanaWybór działki pod budowę domu jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem w tym skomplikowanym procesie, jakim jest budowa. Przed dokonaniem transakcji zwracamy najczęściej uwagę na wielkość działki, jej lokalizację i oczywiście cenę. Jednak prócz tego konieczne jest sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, jej dokładnych granic oraz zastanowienie się z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Wykonanie badań geotechnicznych nie jest aktualnie wymagane przez Prawo budowlane, ale w niektórych przypadkach warto takie badania zlecić. Obok tych czynników – warto również wziąć pod uwagę okoliczną infrastrukturę oraz najbliższe sąsiedztwo. Dobrze jest również zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić, czy w przyszłości nie planuje się tuż za naszą parcelą wybudować fabryki, zakładu przemysłowego, czy innego niepożądanego przez nas obiektu.

Formalności związane z budową domu

budowa domuFormalności budowlane mają jeden cel, a jest nim uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to proces wymagający poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, zgromadzenia stosownych dokumentów, a niekiedy wykazania się ogromnym spokojem i opanowaniem. Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jest bowiem niespójne i w jego zagmatwanych przepisach gubią się czasami nawet sami urzędnicy. O wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek w powiatowym wydziale architektury i urbanistyki. Do wniosku dołącza się cztery egzemplarze zaadaptowanego projektu budowlanego i szereg innych ustaleń i zezwoleń. Dla bardziej niecierpliwych inwestorów warto polecić wynajęcie firmy, która za odpowiednią opłatą załatwi wszystkie urzędnicze formalności budowlane. Takich firm na rynku usług istnieje wbrew pozorom całkiem sporo.

Zobacz także