Ściany murowane - poradnik

Do czego służą farby podkładowe?

malowanie ścianFarby podkładowe są produktami, których istnienie bywa kojarzone niejednoznacznie. Niektórzy uważają bowiem, że jest to jedynie chwyt producencki, naciągający klienta na zwiększone koszty malowania wnętrz domu. Nie do końca jednak można się z takim twierdzeniem zgodzić. Farby podkładowe, nazywane również gruntującymi służą głównie do wykonania swego rodzaju powłoki odcinającej jedną barwę farby od drugiej. Są szczególnie przydatne w sytuacjach, w których na intensywny kolor ściany chcemy nanieść farbę w jasnym pastelowym kolorze. W takiej sytuacji bez zastosowania farby podkładowej – farbę właściwą byłoby trzeba nanosić w kilku warstwach. Ponadto farby podkładowe zmniejszają też chłonność gruntu, wzmacniają go i sprawiają, że staje się bardziej przyczepny.

Jak budować ściany z gazobetonu?

gazobetonGazobeton występuje najczęściej w postaci wygodnych do układania bloczków o różnych rozmiarach. Z materiału tego wykonuje się również płytki, które znajdują zastosowanie w warstwach elewacyjnych ścian trójwarstwowych. Murowanie z tego materiału nie jest skomplikowane, ale wymaga dokładności i staranności. Jeśli bloczki posiadają profilowaną powierzchnię boczną – łączy się je na wpusty, nie stosując spoiny pionowej. Bloczki gładkie trzeba spoinować tak w poziomie, jak i w pionie. Do powyższego celu wykosztuje się zaprawy klejowe lub ciepłochronne zaprawy cementowo – wapienne. Zaprawy klejowe można wykorzystywać jedynie do cienkiego spoinowania. Łączenie wznoszonej ściany ze ścianą prostopadłą robi się przy użyciu specjalnych łączników i wykonując pełne spoinowanie pionowe. W szczelinach pod stropem należy zastosować elastyczny materiał dźwiękochłonny, np. piankę poliuretanową lub wełnę mineralną.

Ocieplenie ścian z gazobetonu

styropianPrzegrody zbudowane z gazobetonu, zwanego także betonem komórkowym mogą być ocieplone nieco cieńszą warstwą materiału izolacyjnego, aniżeli ich odpowiedniki powstałe z ceramiki lub innych materiałów budowlanych. Wynika to z faktu, iż gazobeton posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Na ścianach dwuwarstwowych wystarczy zastosować styropian lub wełnę mineralną w warstwie o grubości 9 – 14 cm. Ściany trójwarstwowe można ocieplić warstwą 8 – 13 cm. Wykończenie ścian z gazobetonu polega na ich otynkowaniu. Na zewnętrzną powierzchnię ścian stosuje się tynki mineralne. Na wewnętrzną natomiast – tynki gipsowe lub suchą zabudowę z płyt gipsowo – kartonowych.

Zobacz także