Izolacje - poradnik

Czym ocieplić ściany?

Przy ścianach jednowarstwowych stosuje się lekkie materiały na przykład bloczki z betonu komórkowego odmiany 400 (400 kg/m3), natomiast dla ścian warstwowych należy zastosować minimum 12 cm styropianu lub wełny mineralnej. Dotyczy to również starych docieplanych budynków.

styropian na ocieplenie ścian

Co to jest płyta ogniochronna?

płyta ognioochronnaPłyta ognioochronna to płyta gipsowo-kartonowa (g-k), której rdzeń gipsowy jest zbrojony włóknem szklanym. Taka budowa powoduje, że płyta ma wysokie parametry wytrzymałości podczas działania ognia. Inne określenie tych płyt to GKF. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest ochrona przeciwpożarowa. Płyta rodzaju GKFI określana jest jako płyta uniwersalna. Ma podwyższoną odporność na wilgoć oraz wysokie parametry wytrzymałości podczas działania ognia.

Jaki rodzaj tynku elewacyjnego należy stosować na wełnę mineralną?

Dom na lata wybudowany z bloków wapienno-piaskowych SILKA
Rodzaj tynku elewacyjnego, jaki należy stosować przy wełnie mineralnej, jest określony w konkretnym rozwiązaniu systemowym, który ma ważną Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej. Tylko rozwiązania systemowe, a nie przypadkowy dobór składników, gwarantują dobrą jakość oraz trwałość zastosowanego rozwiązania. System ocieplania ścian zewnętrznych budynków metodą lekką mokrą objęty jest instrukcją ITB nr 334/96: Ocieplanie ścian zewnętrznych budynków metodą lekką - mokrą. Metoda ta polega na przymocowaniu do ścian od strony zewnętrznej warstwowego układu elewacyjnego, w którym warstwę izolacyjną stanowią płyty z wełny mineralnej, a warstwę elewacyjną - cienka wyprawa tynkarska z podkładem zbrojonym tkaniną szklaną. System ten sklasyfikowany jest jako system całkowicie niepalny. Zapewnia także bardzo dobrą izolację akustyczną oraz paroprzepuszczalność ściany zewnętrznej, co wpływa na zdrowy i przyjemny mikroklimat w mieszkaniu. Wyróżniamy tynki cienkowarstwowe o spoiwie mineralnym lub polimerowym (żywicznym). Cienkowarstwowe tynki mineralne są trwałe i odporne na wodę, choć bardziej nasiąkliwe niż tynki polimerowe. Charakteryzuje je natomiast kilkanaście razy większa dyfuzja pary wodnej (wilgoć nie gromadzi się i może się wydostawać z elewacji). Tynki mineralne są dostępne w sprzedaży w postaci suchej mieszanki pakowanej w worki. Aby przygotować zaprawę tynkarską, do proszku dolewa się wody w proporcjach podanych przez producenta i dokładnie miesza. Cienkowarstwowe tynki polimerowe dostępne są w sprzedaży w formie gotowego do użycia produktu. Należy je tylko dokładnie wymieszać przed użyciem. W zaprawach polimerowych spoiwem mogą być żywice akrylowe lub silikonowe. (Opracowano na podstawie strony internetowej www.miwo.pl).

Zobacz także