Materiały wykończeniowe - poradnik

Czy włókno – cement nadaje się na elewacje?

Płyty elewacyjne z włóknocementu
Płyty elewacyjne z włóknocementu są odporne na różne warunki atmosferyczne.
Stosowanie włókno – cementu na dachach jest znane dobrze i długo. Niegdyś rolę dzisiejszego włókno – cementu pełnił bowiem bardzo popularny eternit. Jednak teraźniejsze płyty i płytki włókno- cementowe nie mają niczego wspólnego ze szkodliwością dla ludzkiego zdrowia. Okładziny tego rodzaju coraz częściej stosuje się też na elewacjach. Elewacje z włókno – cementu sprawdzają się w użytkowaniu, ponieważ są trwałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i wyglądają estetycznie. Płyty elewacyjne występują w wielu barwach, fakturach i różnych formatach, co zdecydowanie zachęca do ich stosowania. Można nimi okładać także powierzchnie obłe, co jest bardzo często wykorzystywane na różnego rodzaju biurowcach i innych budynkach użyteczności publicznej.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także