Ściany murowane - poradnik

Czy warto wykonywać strop monolityczny w domu jednorodzinnym?

dom jednorodzinnyStrop monolityczny najczęściej znajduje zastosowanie w budynkach wielokondygnacyjnych i domach posiadających poddasze użytkowe. Jest zatem dość popularnym stropem w budownictwie jednorodzinnym. Posiada dobrą izolacyjność akustyczną ( zwłaszcza przed odgłosami powietrznymi), a dodatkowo tworzy gładką i łatwą do wykończenia powierzchnię sufitów. Element ten jest bardzo często  brany pod  uwagę przez właścicieli domów jednorodzinnych. Zauważają oni bowiem, że cienka warstwa tynku, którą wystarczy pokryć strop monolityczny od spodu –ogranicza w pewnym stopniu koszty końcowego wykończenia wnętrz. Dodatkowo fakt, że stropy monolityczne mogą osiągać nietypowe kształty – zachęca miłośników innowacyjnych form powierzchni użytkowej do stosowania tego rodzaju stropów.

Jak budować ściany z pustaków ceramicznych?

pustaki ceramiczneŚciany z pustaków ceramicznych powstają w sposób analogiczny do ścian z cegły lub innych materiałów murarskich. Jednak pustaki wielkogabarytowe pozwalają zdecydowanie przyspieszyć proces budowy i szybciej ją ukończyć. Trzeba jedynie pamiętać, że ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych spoinuje się przy użyciu zaprawy ciepłochłonnej. To z kolei wymaga odczekania z budową, aż do nastania dodatnich temperatur na zewnętrz. Zaprawy ciepłochłonne stosuje się bowiem w temperaturze nie niższej niż +5 stopni Celsjusza. Budowę ścian rozpoczyna się od wypoziomowania podłoża i wyciągnięcia w górę narożników budynku. Przestrzenie pomiędzy narożnikami wypełnia się później stosując zasadę od narożnika do narożnika. W czasie budowy nie wolno zapominać o stałym kontrolowaniu poziomu narożników oraz pionu ściany.

Połączenie ścian zewnętrznych ze ścianami wewnętrznymi nośnymi

Najlepiej jest ściany wewnętrzne nośne wznosić w tym samym czasie, co ściany zewnętrzne. Wówczas w co drugiej warstwie pustaków – pustak ściany nośnej wpuszcza się na głębokość 10-15 cm w ścianę zewnętrzną. Pozostałe pustaki dostawia się jedynie do czoła i przykleja do powierzchni ściany zewnętrznej za pomocą zaprawy murarskiej. Jeżeli ściany wewnętrzne nie są wznoszone w tym samym czasie, co zewnętrzne – należy przewidzieć możliwość ich późniejszego połączenia z sobą. W powyższym celu wykonuje się specjalne zazębienia murarskie, zwane fachowo – strzępiami.

pustaki ceramiczne

Zobacz także