Materiały wykończeniowe - poradnik

Czy warto stosować szkło na ścianach w pomieszczeniach mieszkalnych?

szkło na ścianieSzklane okładziny ścienne stają się ostatnimi czasy coraz bardziej popularnym materiałem służącym do wykończenia ścian we wnętrzach. Występują one w postaci znacznych rozmiarów paneli szklanych, niewielkich płytek oraz jeszcze mniejszej mozaiki. Popularność szkła wzrasta tak ze względu na jego funkcje użytkowe, jak i niepodważalne walory estetyczne. Szklane powierzchnie są gładkie i równe, dzięki czemu bardzo łatwo jest utrzymać je w należytej czystości. Ponadto, szkło daje bardzo szerokie możliwości dekoratorskie i doskonale służy wykonywaniu nietypowych aranżacji wnętrz. Ściany pokryte szkłem bardzo długo zachowują doskonały wygląd i nie trzeba ich odnawiać tak często, jak tych pomalowanych farbą, czy pokrytych tapetą. Wszystko to powoduje, że szkło warto stosować we wnętrzach, choć nie jest ono tanim materiałem wykończeniowym.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także