Izolacje - poradnik

Czy styropian starzeje się i po pewnym czasie znika?

Styropian, który spełnia wymagania polskiej normy PN-B-20130:1999 jest odporny na starzenie. Nie gnije, zachowuje swoje właściwości fizyczne, kształt i wymiary. Nie jest odporny natomiast na działanie rozpuszczalników organicznych takich jak np. aceton, eter, nitro, benzen, terpentyna, benzynę, alkohol, produkty smołowe.

styropian

Czy można łączyć wełnę mineralną ze styropianem?

ocieplenie ścian styropianemChociaż wełna mineralna i styropian mają bardzo zbliżone właściwości termoizolacyjne, nie zaleca się stosowania ich zamiennie podczas wykonywania docieplenia - nawet wówczas, gdy obydwa materiały mają taką samą grubość. Przeszkodą jest tu różna twardość i przede wszystkim nasiąkliwość tych produktów. Szczególnie niekorzystne jest połączenie, w którym wełna zamknięta jest między dwoma warstwami styropianu.

Jak wyciszyć mieszkanie?

zdjęcie 1Mieszkanie w bloku ma wiele zalet, ale niestety też sporo wad. Jedną z nich są dość cienkie ściany, które powodują, że słyszymy praktycznie wszystko, co dzieje się u naszych sąsiadów. Warto w takiej sytuacji zastanowić się nad wyciszeniem nieco naszego mieszkania i zapewnieniem sobie w ten sposób większej intymności. Istnieje kilka różnych sposobów, dzięki którym możemy wyciszyć nasze mieszkanie. Jednym z nich jest zastosowanie wełny mineralnej lub szklanej na ściany, które ukrywamy za płytami kartonowo-gipsowymi. Sposób ten zabiera nam nieco miejsca, ale jest bardzo skuteczny. Innym sposobem jest zamontowanie sufitu podwieszanego, który stłumi hałasy dobiegające od sąsiadów z góry. Warto również zamontować akustyczne drzwi, a także podwójne drzwi wejściowe, które zablokują dźwięki dochodzące z klatki.

Zobacz także