Materiały wykończeniowe - poradnik

Czy ściany z pustaków styropianowych wymagają natychmiastowego wykończenia?

ściany z pustaków styropianowychŚcian z pustaków styropianowych nie trzeba tynkować lub obrabiać w inny sposób natychmiastowo, ale nie należy też zbytnio z tym zwlekać. Nie chodzi o to, że negatywnie wpłyną na nie opady atmosferyczne, ale promienie słoneczne. Styropian wystawiony na długotrwałe działanie słońca wietrzeje i jego wierzchnia warstwa zaczyna się kruszyć. Takie uszkodzenia zawsze trzeba zeszlifować przed przystąpieniem do tynkowania. Dodatkowo, aby nie doszło do degradacji styropianu – należy zwrócić uwagę na miejsca połączeń pustaków z papą izolacyjną, którą przykleja się zwykle masami bitumicznymi, zawierającymi rozpuszczalniki organiczne. Od wewnątrz pomieszczeń nie ma zagrożenia dla styropianu i ścian nie trzeba wykańczać niezwłocznie.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także