Ściany drewniane - poradnik

Czy przenoszenie starego domu z bali jest opłacalne?

dom z baliNie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ wszystko zależy od stanu i jakości zastosowanego przed laty materiału. Jednak przed podjęciem decyzji o takim przedsięwzięciu zawsze należy uwzględnić problemy, które mogą pojawić się w trakcie prac. Szacuje się, że wymianie na nowy podlega zwykle około 20% starych elementów domu. Do ceny doliczyć należy koszta transportu, wykonanie fundamentu oraz koszty robocizny związanej z rozbiórką i ponownym złożeniem poszczególnych elementów. Dodatkowo, jeśli chcemy coś zmienić lub pozyskać więcej powierzchni poprzez zagospodarowanie poddasza na cele mieszkalne – wiadomo, że koszta wzrastają jeszcze bardziej.

Wiata garażowa - pozwolenie na budowę

wiata garażowaFormalności dotyczące budowy wiat garażowych precyzuje obowiązujące w Polsce od 1994 roku Prawo budowlane. W przeważającej liczbie przypadków postawienie wiaty nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kiedy jednak wiata ma posiadać większą aniżeli 25 m² powierzchnię zabudowy oraz wówczas, gdy podobnych obiektów istnieje więcej niż 2 na każde 500 m² działki – pozwolenie to jest konieczne. W takich sytuacjach trzeba również posiadać profesjonalny projekt architektoniczno – budowlany wiaty. Projekt ten musi wykonać uprawniony konstruktor, co zwiększa koszty inwestycji i niejednokrotnie sprawia, że przestaje ona być opłacalną.

Kiedy warto postawić wiatę garażową?

wiata garażowaNależy pamiętać, że wiata garażowa nigdy nie zastąpi tradycyjnego garażu. Jest jedynie jego namiastką i stanowi tylko częściową ochronę naszych samochodów. Wiaty mają też jednak kilka istotnych zalet. Stawia się je przeważnie w sytuacjach, kiedy na działce nie ma miejsca na garaż z prawdziwego zdarzenia lub gdy nie stać nas na jego wybudowanie. Dzisiejsze wiaty nie odstraszają już swoim wyglądem, a prezentują się estetycznie, wpisując się doskonale w  architekturę okolicznego krajobrazu. Wiatę można postawić np. wówczas, kiedy nagle w gospodarstwie domowym pojawił się kolejny samochód. Warto również o niej pomyśleć przy okazji budowy pomieszczenia gospodarczego, domku na narzędzia lub dodatkowego garażu wolnostojącego. Jeśli nawet pierwotnie nie będzie wykorzystywana jako miejsce postojowe – może przydać się w przyszłości.

Zobacz także