Ściany drewniane - poradnik

Czy można wełną mineralną ocieplić szkieletowy dom drewniany?

wełna mineralnaDo ocieplenia można użyć wełny mineralnej, ale tylko tej przeznaczonej specjalnie do ocieplenia domów z drewna. Płyty przykleja się bezpośrednio do poszycia i dodatkowo mocuje specjalnymi łącznikami. Na płyty nakłada się siatkę z włókna szklanego, zatopioną w warstwie zaprawy klejącej. Wszystko pokrywa się tynkiem o dobrej paroprzepuszczalności (mineralnym). Wadą tego rozwiązania jest łatwość przenikania wilgoci przez warstwę ocieplającą, kiedy długotrwały deszcz pada na elewację.

Czym ocieplić dom drewniany o konstrukcji szkieletowej?

dom drewnianyNajlepiej do ocieplenia szkieletowego domu drewnianego zastosować styropian z rowkowaną spodnią stroną. Najpierw na poszyciu zewnętrznym ściany szkieletowej układa się folię wiatroizolacyjną (zapobiega wnikaniu wilgoci do konstrukcji ściany), a później żłobieniami w kierunku pionowym - styropian. Do mocowania należy użyć specjalnych kołków z talerzykami z tworzywa. Na płyty styropianowe nakłada się zaprawę klejową z włókna szklanego (warstwa zbrojąca). Całość gruntuje się, a następnie naciąga tynk o niskiej nasiąkliwości (akrylowy lub silikonowy).

Jaka jest izolacyjność cieplna ścian z bali z ociepleniem?

Ocieplone bale mają znacznie lepszą izolacyjność cieplną niż tradycyjne (U - od 0,24 do 0,18 W/(m2K)) i są od nich znacznie lżejsze, co przyspiesza i ułatwia montaż.

dom z bali

Zobacz także