Ściany drewniane - poradnik

Czy dom drewniany można posadowić na płycie fundamentowej?

dom drewnianyPosadowienie domu drewnianego na płycie fundamentowej jest zdecydowanie polecane przez firmy, zajmujące się sprzedażą
i wykonawstwem domów drewnianych. Rozwiązanie takie jest jednak możliwe
w sytuacjach, w których projekt oraz inwestor nie przewiduje podpiwniczania budynku. Płyta fundamentowa sprawdza się doskonale w przypadku każdego rodzaju gruntu
i niemal każdego rodzaju stosowanej technologii budowlanej. Najciekawsza, ale
i najdroższa jest płyta, w którą wtapia się kanały z blachy lub tworzywa sztucznego. Kanały te są wypełnione krążącym powietrzem, które po podgrzaniu przez nagrzewnice wodne lub elektryczne – staje się skutecznym sposobem podgrzewania domu od jego spodu. Niestety, koszty wykonania takiej płyty mogą wynosić kilkaset złotych za jej 1 m², co w polskich warunkach działa raczej zniechęcająco na inwestorów. Natomiast w krajach Europy Zachodniej pod domy drewniane takie płyty stosuje się już powszechnie, ponieważ przynoszą znaczne oszczędności w późniejszej eksploatacji budynków.

Wiata garażowa - pozwolenie na budowę

wiata garażowaFormalności dotyczące budowy wiat garażowych precyzuje obowiązujące w Polsce od 1994 roku Prawo budowlane. W przeważającej liczbie przypadków postawienie wiaty nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kiedy jednak wiata ma posiadać większą aniżeli 25 m² powierzchnię zabudowy oraz wówczas, gdy podobnych obiektów istnieje więcej niż 2 na każde 500 m² działki – pozwolenie to jest konieczne. W takich sytuacjach trzeba również posiadać profesjonalny projekt architektoniczno – budowlany wiaty. Projekt ten musi wykonać uprawniony konstruktor, co zwiększa koszty inwestycji i niejednokrotnie sprawia, że przestaje ona być opłacalną.

Kiedy warto postawić wiatę garażową?

wiata garażowaNależy pamiętać, że wiata garażowa nigdy nie zastąpi tradycyjnego garażu. Jest jedynie jego namiastką i stanowi tylko częściową ochronę naszych samochodów. Wiaty mają też jednak kilka istotnych zalet. Stawia się je przeważnie w sytuacjach, kiedy na działce nie ma miejsca na garaż z prawdziwego zdarzenia lub gdy nie stać nas na jego wybudowanie. Dzisiejsze wiaty nie odstraszają już swoim wyglądem, a prezentują się estetycznie, wpisując się doskonale w  architekturę okolicznego krajobrazu. Wiatę można postawić np. wówczas, kiedy nagle w gospodarstwie domowym pojawił się kolejny samochód. Warto również o niej pomyśleć przy okazji budowy pomieszczenia gospodarczego, domku na narzędzia lub dodatkowego garażu wolnostojącego. Jeśli nawet pierwotnie nie będzie wykorzystywana jako miejsce postojowe – może przydać się w przyszłości.

Zobacz także