Materiały wykończeniowe - poradnik

Czego nie należy kłaść na ściany przy kuchence?

papierowa tapetaZdecydowane NIE! – należy powiedzieć przede wszystkim materiałom łatwopalnym i mogącym przyczynić się do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Do takich materiałów należą zwykłe papierowe tapety, oraz tanie panele ścienne. Materiały te nie tylko stwarzają zagrożenie pożarowe w budynku, ale także zupełnie nie nadają się w miejsce, w którym stoi kuchenka do gotowania. Pryskający tłuszcz oraz unosząca się para wodna bardzo szybko zniszczy je i ściany trzeba będzie remontować od nowa. Na najtańszych panelach ściennych od gorącego tłuszczu powstają bardzo nieestetyczne wżery, których nie da się usunąć. Wybierając okładzinę ścienną, która ma zostać zastosowana w kąciku do gotowania – warto zwrócić uwagę, czy nadaje się ona do wielokrotnego mycia oraz czyszczenia dostępnymi na rynku detergentami.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także