Materiały wykończeniowe - poradnik

Co na elewację zamiast tradycyjnego tynku?

zdjęcie 1Tynki, zarówno cienkowarstwowe, jak i grubowarstwowe nie odchodzą w dalszym ciągu do lamusa i wciąż chętnie stosuje się je na elewacjach domów. Jednak współtwórcy nowoczesnej formy architektonicznej wciąż poszukują nowszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań tworzenia wizerunku budynków z ich zewnętrznej strony. Do wykończenia elewacji coraz częściej stosuje się stal, cynk, aluminium oraz szkło. Wprawdzie rozwiązania takie są w Polsce znane jedynie z budowli pełniących funkcję obiektów użyteczności publicznej, ale nie ma przeciwwskazań, aby stosować je także w budownictwie jednorodzinnym. Przeszkodę może stanowić jedynie cena materiałów i ogólny koszt inwestycji oraz raczej tradycyjne upodobania naszego społeczeństwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że nowoczesne domy od dawna funkcjonują na świecie i doskonale wpisują się w otaczającą je rzeczywistość.

Płyty drewnopochodne – rodzaje

zdjęcie 1Drewno jest surowcem znanym i chętnie stosowanym w różnych dziedzinach. Przetworzone – służy także do wyrobu z niego innych, równie przydatnych wyrobów. Płyty drewnopochodne to popularne sklejki, płyty wiórowe, wiórowo – cementowe, płyty OSB, paździerzowe, wiórowo – paździerzowe oraz płyty pilśniowe. Wymienione rodzaje płyt drewnopochodnych różni od siebie postać zastosowanego przy produkcji surowca oraz sposób ich wytwarzania. Wszystkie wyroby drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowania i prawie wszystkie znajdują uznanie ich późniejszych użytkowników.

Zastosowanie płyt drewnopochodnych

zdjęcie 1Płyty drewnopochodne są materiałem trwałym i wytrzymałym. Z tych też powodów ich zastosowanie jest szerokie. Znajdują uznanie w budownictwie, transporcie oraz przemyśle meblowym. W zależności od rodzaju płyt, wykonuje się nich tak elementy konstrukcyjne budynku, jak i stosuje podczas wykańczania wnętrz oraz przy wyrobie mebli. Płyty drewnopochodne służą do produkcji paneli podłogowych, paneli boazeryjnych i jako samodzielne okładziny ścienne. Produkuje się z nich meble, wykorzystuje jako poszycie skrzydeł drzwiowych. Są też materiałem izolacyjnym zarówno w izolacjach akustycznych, jak i w cieplnych. Płyty nośne OSB powszechnie stosuje się podczas wznoszenia budynków w technologii szkieletowej. Można z nich też tworzyć konstrukcję przegród budowlanych, układać podłogi oraz wykonywać stropy lub poszycie dachów.

Zobacz także