System i3 jest alternatywą dla stosowanych na masową skalę metod uszczelniania opartych wyłącznie na pianie poliuretanowej, która wraz z upływem lat, traci stawiane jej wymagania projektowe.
System trójwarstwowy jako standard montażu
Opierając się na wiedzy technicznej, zjawiskach przepływu ciepła i wilgoci przez zewnętrzne przegrody budowlane opracowano zasady, którymi powinniśmy się kierować przy uszczelnianiu zewnętrznych połączeń budowlanych.
Podstawowe z nich to:
- paroprzepuszczalność połączenia,
- szczelność na wodę opadową,
- szczelność na wiatr,
- odporność na promieniowanie UV,
- elastyczność warstwy zewnętrznej połączenia z uwagi na różną rozszerzalność termiczną przylegających i łączonych materiałów,
- długoletnia trwałość materiałów składających się na wypełnienie uszczelnienia,
- zachowanie wysokich parametrów izolacyjnych (termicznych i akustycznych) w okresie letnim i zimowym.
Podstawową zasadą ciepłego montażu jest jego paroprzepuszczalność od strony zewnętrznej i paroszczelność od strony wewnętrznej. System zapobiega powstawaniu mostków termicznych i odpowiada zalecanej przy montażu drzwi i okien zasadzie szczelności RAL "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz".
System i3
System uszczelnień i3 pozwala na osiągnięcie idealnych rezultatów w najróżniejszych warunkach i dla różnych zastosowań. Osiem komponentów płaszczyzny wewnętrznej i zewnętrznej składających się na całość można ze sobą dowolnie łączyć w różne kombinacje, w zależności od warunków zabudowania. Niezależnie od materiału ościeżnicy, samemu można zadecydować, które produkty systemu illbruck i3 zostaną zastosowane. Wynik zawsze będzie odpowiadał nowoczesnym rozwiązaniom techniki uszczelnień.

środkowej i wewnętrznej warstwy uszczelnienia

Uszczelnienie trójwarstwowe - przykładowe przekroje montażowe


Styropianowy blok podparapetowy
Zalety "ciepłego parapetu"
- doskonała izolacja termiczna dolnego połączenia okna z konstrukcją budynku;Fot. Tremco
- ograniczenie i radykalna poprawa izolacyjności cieplnej połączeń w obrębie mostków termicznych;
- poprawa izolacyjności akustycznej;
- szczelność na wodę opadową do 600 Pa.




WARSTWA ZEWNĘTRZNA
Zewnętrzne uszczelnienie jako ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych jest wykonane z trwałą szczelnością na gwałtowne opady, a jednocześnie umożliwia dyfuzję pary wodnej.
Stosowane produkty:
illbruck TP600 illmod 600 - impregnowana, wstępnie sprężona taśma uszczelniającą z tworzywa piankowego, która znajduje zastosowanie w uszczelnieniach spoin i złączy odpornych na bezpośrednie działanie ulewnego deszczu (do 600 Pa) w budowlach wielokondygnacyjnych.
illbruck TP610 illmod Eco - wstępnie sprężona taśma uszczelniającą z impregnatem na bazie polimeru akrylowego. Służy do uszczelnień odpornych na działanie intensywnego deszczu, spoin i połączeń okiennych, połączeń w konstrukcjach metalowych, drewnianych i kontenerach.
illbruck ME510 Folia okienna zewnętrzna - służy do zabezpieczenia od strony zewnętrznej połączenia okienno-murowanego. Folia stanowi warstwę izolacyjną odporną na zewnętrzne warunki atmosferyczne (wiatr i deszcz), a jednocześnie wysoce paroprzepuszczalną.
ME500 Folia okienna Duo - służy do uszczelniania połączeń okienno-murowych. Dzięki zmiennej wartości współczynnika S, folię można stosować zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej połączenia. Rodzaje folii: 1) Folia okienna Duo elastyczna ma dodatkową zakładkę pozwalającą na duże ruchy połączenia budowlanego. 2) Folia okienna Duo EW ma uniwersalny dwustronny pas klejący pozwalający na różne warianty klejenia do ramy okna. 3) Folia okienna Duo prefab jest złożona w pakiet z folią samoprzylepną klejoną do ramy okna (nie ma wariantu z siatką podtynkową klejoną do muru).
illbruck TP650 illmod Trio - impregnowana, wstępnie skompresowana wielofunkcyjna taśma służącą do odpornych na działanie powietrza i intensywnego deszczu uszczelnień spoin dylatacyjnych i połączeń w budownictwie wielokondygnacyjnym, z jednoczesnym zachowaniem cech termoizolacyjnych na całej głębokości. Ma również właściwości uszczelniające od strony wewnętrznej, zgodnie z zasadą ?wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz?.
WARSTWA ŚRODKOWA
Środkowe uszczelnienie pomiędzy ościeżnicą okna i ścianą wypełnione jest całkowicie materiałem termoizolacyjnym i wyciszającym.
Stosowany produkty:
illbruck FM070 1K Pianka pistoletowa PRO70 - jednoskładnikowa pianka poliuretanowa o znacznie zwiększonej wydajności. Cechuje się neutralnym sieciowaniem pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu i wykorzystywaniem środka nośnego, który nie zawiera freonu. Przeznaczona jest w szczególności do montażu ram drzwiowych i okiennych jako izolacja termiczna i akustyczna.
illbruck TP650 illmod Trio - impregnowana, wstępnie skompresowana wielofunkcyjna taśma służącą do odpornych na działanie powietrza i intensywnego deszczu uszczelnień spoin dylatacyjnych i połączeń w budownictwie wielokondygnacyjnym, z jednoczesnym zachowaniem cech termoizolacyjnych na całej głębokości.
WARSTWA WEWNĘTRZNA
Wewnętrzne uszczelnienie oddzielające klimat panujący na zewnątrz od klimatu pomieszczenia jest hermetyczne i nie pozwala już na dyfuzję pary wodnej w takim stopniu jak uszczelnienie zewnętrzne.
Stosowane produkty:
illbruck ME511 Folia okienna wewnętrzna - przeznaczona jest do zabezpieczenia od strony wewnętrznej połączenia okienno-murowego. Folia stanowi warstwę izolacyjną ograniczającą przepływ powietrza i pary.
illbruck ME410 Folia butylowa okienna - składa się z plastyczno-elastycznej warstwy kauczukowej o dużej przyczepności, laminowanej elastyczną włókniną z tworzywa sztucznego. Dodatkowo jest wyposażona w samoprzylepny pasek mocujący po stronie włókniny.
Tremco FA 101 Neutralny uszczelniacz silikonowy - silikon jednoskładnikowy, neutralny. Produkt ten charakteryzuje się dużą elastycznością na krótko po utworzeniu się błony, co umożliwia szybkie jego obciążanie. Ponadto produkt ten po stwardnieniu ma trwałą zdolność powrotu do swojej poprzedniej formy, jest trwale elastyczny i ma dobrą przyczepność, także w ekstremalnych warunkach.
illbruck TP650 illmod Trio - impregnowana, wstępnie skompresowana wielofunkcyjna taśma służącą do odpornych na działanie powietrza i intensywnego deszczu uszczelnień spoin dylatacyjnych i połączeń w budownictwie wielokondygnacyjnym, z jednoczesnym zachowaniem cech termoizolacyjnych na całej głębokości. Ma również właściwości uszczelniające od strony wewnętrznej, zgodnie z zasadą ?wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz?.
ME500 Folia okienna Duo - służy do uszczelniania połączeń okienno-murowych. Dzięki zmiennej wartości współczynnika S, folię można stosować zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej połączenia. Rodzaje folii: 1) Folia okienna Duo elastyczna ma dodatkową zakładkę pozwalającą na duże ruchy połączenia budowlanego. 2) Folia okienna Duo EW ma uniwersalny dwustronny pas klejący pozwalający na różne warianty klejenia do ramy okna. 3) Folia okienna Duo prefab jest złożona w pakiet z folią samoprzylepną klejoną do ramy okna (nie ma wariantu z siatką podtynkową klejoną do muru). Prawidłowe uszczelnienie jest efektem współdziałania warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Optymalne warunki można osiągnąć jedynie wtedy, gdy składające się na uszczelnienie warstwy harmonizują ze sobą zgodnie z zasadą "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz" tworząc system całościowy. Przyczynia się on do zapobiegania powstawaniu szkód budowlanych w wyniku działania wilgoci, jak np. zagrzybienie oraz stworzenie dobrego klimatu wewnątrz pomieszczenia.






Korzyści z zastosowania systemu i3
- 10-letnia gwarancja funkcjonalności,
- oszczędność energii,
- zapobiega powstawaniu zagrzybieniu i alergii,
- zapobiega powstawaniu mostków termicznych,
- brak pęknięć tynku dzięki zintegrowanemu systemowi kompensacji ruchów zgodnie z zaleceniami normy DIN 4108-7,
- szybszy i pewniejszy montaż dzięki fabrycznie zaprojektowanemu systemowi kompensacji ruchów,
- lepsza izolacja termiczna i akustyczna,
- pewność prawidłowego zaplanowania dzięki możliwości kombinacji elementów,
- bezpieczeństwo systemu sprawdzone przez Instytut Techniki Okiennej (itf),