Zrób to sam – uszczelnianie silikonem krok po kroku

0
Nakładanie silikonu
Zastosowanie silikonu pozwala skutecznie uszczelnić wiele newralgicznych miejsc w kuchni i łazience. Łatwo to zrobić samodzielnie.

Silikonowe uszczelniacze są łatwe i wygodne w użyciu, a przy tym bardzo przydatne do zabezpieczenia przed wodą różnych szczelin itp. Podpowiadamy, jak prawidłowo używać silikonu.

Uszczelnienie silikonem, czyli zabezpieczenie przed wodą

Uszczelniacze silikonowe pomogą nam m.in. zabezpieczyć newralgiczne miejsca w kuchni i łazience przed wnikaniem wody. Silikon przyda się do wypełnienia szczelin wokół zlewu, umywalki, czy brodzika, styku ściany z wanną itp. lub naroży kabiny prysznicowej. Słowem – zabezpieczenia przed wodą wszystkich tych miejsc, które są narażone na jej wnikanie. Ochrona przed przenikaniem wody ma duże znaczenie – może ona uszkodzić meble, czy ściany, poza tym zawilgocone powierzchnie to idealne miejsce rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii (szczególnie, jeśli w pomieszczeniu panuje podwyższona temperatura, a tak właśnie często się dzieje w kuchniach i łazienkach.- Zabezpieczenie przed wodą newralgicznych miejsc w kuchni czy łazience to jedna z ważniejszych czynności, które należy wykonać wykańczając te wnętrza, jeśli zależy nam zachowaniu odpowiedniej higieny, jak również trwałości  umieszczonych tam przedmiotów. Ciemne naloty na fugach czy powierzchni ścian i sufitu to bowiem nie tylko defekt wizualny, ale również szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Dowiedz się: Jak wybrać silikon? Poznaj właściwości i rodzaje silikonów i akryli

Silikon łatwy w użyciu i skuteczny

Wykonanie uszczelnień za pomocą silikonu nie jest trudne i z powodzeniem możemy to zrobić sami. Poza samym silikonem przyda nam się kilka ogólnie dostępnych akcesoriów.
 Do użycia silikonu wymagany jest jedynie specjalny pistolet, który umożliwia precyzyjne nakładanie silikonu. Dobrze jest również zaopatrzyć się zaokrągloną szpachelkę do wygładzania wypełnienia, miskę z wodą oraz taśmę ochronną, którą zabezpieczymy miejsca wokół przed niepotrzebnym zabrudzeniem – wyjaśnia ekspert firmy Den Braven.

Uszczelnienie silikonem krok po kroku

Silikonowanie - krok 1

Powierzchnia pod silikon powinna być dokładnie oczyszczona, odtłuszczona i sucha.

Den Braven
Silikonowanie - krok 2

Przestrzeń wokół miejsca aplikacji silikonu zabezpieczamy taśmą.

Den Braven
Silikonowanie - krok 3

Nakładanie silikonu.

Den Braven
Silikonowanie - krok 4

Wygładzanie nałożonej spoiny.

Den Braven

Przygotowanie powierzchni

Zanim zaczniemy aplikację silikonu, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Musi ono być czyste, suche, a także odtłuszczone. To ważne, bo inaczej wypełnienie nie będzie dobrze związane z powierzchnią – może się kruszyć, albo odspajać.
 Niekiedy konieczne jest również usunięcie starego uszczelniacza. Większą część niepotrzebnego wypełnienia wycinamy za pomocą ostrego noża, starając się, by na powierzchni płytek czy ceramiki zostawić jak najcieńszą warstwę. Pozostałość najlepiej usunąć przy pomocy przeznaczonych do tego specjalistycznych środków chemicznych (np. SILI KILL). Mechaniczne usuwanie może bowiem spowodować uszkodzenie powierzchni okładziny lub elementów wyposażenia. Zaletą takich preparatów jest łatwość użycia. Płyn wystarczy nałożyć na resztki silikonu, odczekać 20-30 minut, wytrzeć , a następnie przemyć całość wodą – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Podpowiadamy też: Jak skutecznie usunąć grzyb ze ściany

Taśma zabezpieczająca

Przestrzeń wzdłuż szczeliny, który chcemy wypełnić silikonem dobrze jest zabezpieczyć taśmą. Dzięki temu łatwiej nam będzie precyzyjnie nałożyć silikon. Uważajmy tylko, żeby taśma nie weszła do samej szczeliny, bo usuwając ją, moglibyśmy zniszczyć wypełnienie.

Nakładanie silikonu

Czas na nałożenie silikonu. Końcówkę kartusza trzeba odciąć pod kątem 45° i umieszczamy go w pistolecie.
Aplikując silikon pamiętać należy, aby nakładać go równomiernym, ciągłym ruchem, co pozwoli uzyskać szczelne wypełnienie i nie pozostawi żadnych wolnych przestrzeni – radzi ekspert firmy Den Braven.
Po nałożeniu wypełnienia, fugę na całej długości trzeba wygładzić. W ten sposób usuniemy ewentualne pęcherzyki powietrza i drobne niedociągnięcia.
 Wygładzanie można wykonać za pomocą specjalnej szpachelki, zaokrąglonego przedmiotu lub nawet palca zwilżonego lekko wodą. Warunek jest taki, by zrobić to tuż po aplikacji, gdyż uszczelniacze schną dość szybko. Poprawnie wykonana silikonowa fuga nie może być zbyt wypukła, ani zbyt wklęsła. Powinna natomiast ułatwiać spływanie wody tak, aby nie gromadziła się ona w załamaniach. Mogłoby to z czasem zniszczyć strukturę uszczelnienia i wypłukać z preparatu środki pleśnio- i grzybobójcze – podsumowuje Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Den Braven

Polecamy Ci również

Zobacz także