Zatrudniamy murarzy

Budowy nie wolno powierzyć byle komu. Trzeba znaleźć solidną ekipę, a to wymaga pewnych wskazówek. Oto kilka podpowiedzi, gdzie szukać i jak umawiać się z wykonawcami.

Każdy słyszał opowieści o tzw. majowych robotnikach, którzy zawalają umówione terminy, nie znają się na swoim fachu, ignorują sugestie inwestora, a nawet znikają z zaliczką w kieszeni. To nie są legendy. Na szczęście sytuacje takie trafiają się nie częściej niż raz na kilkaset przypadków, ale lepiej uczyć się na cudzych błędach i uniknąć tego typu problemów.

Poszukiwania
Sposobów dotarcia do firmy wykonawczej jest kilka. Poznajmy te najpopularniejsze:
- rekomendacja – opinia innych klientów ma dużą siłę oddziaływania. W końcu komu zaufać, jak nie osobie lub firmie, która sama przetestowała fachowość danej brygady. Rekomendacja może być oczywiście pozytywna lub negatywna. Każda jest tak samo cenna. Ważne, by rekomendacja była świeża. Często bowiem w ekipach budowlanych następują rotacje personelu. Może się później okazać, że fachowcy, znani dotąd ze swojej solidności, którzy wydajnie pracowali na dobry wizerunek firmy, odeszli już, a na ich miejsce być może pojawili się tańsi robotnicy, z mniejszym doświadczeniem;
- Internet – coraz więcej firm wykonawczych umieszcza w sieci swoje strony. One też są cenną wskazówką, pomocną w podjęciu decyzji. Z Internetu dowiemy się, jaki zakres usług świadczy firma, od jak dawna działa, iloma i jakimi obiektami referencyjnymi może się poszczycić. Dobre firmy nie wstydzą się zamieszczać orientacyjnych cenników poszczególnych prac. Chętnie też chwalą się zdobytymi nagrodami i dyplomami. Sama szata graficzna oraz staranność opracowania treści może zdradzić, czy wykonawca poważnie podchodzi do klientów oraz orientuje się w ich potrzebach;
- ogłoszenie – to tylko sposób na nawiązanie wstępnego, najczęściej telefonicznego kontaktu. Ogłoszenie może być zamieszczone w prasie lub na tablicy ogłoszeń. Nie przedstawia żadnej wartości, ułatwiającej rozeznanie się w kompetencjach.
- kontakt z producentem lub sprzedawcą – coraz popularniejsza forma nawiązywania współpracy z dobrą ekipą wykonawczą. Niektórzy producenci i sprzedawcy mają swoje autoryzowane firmy, przez nich przeszkolone i w pewnym stopniu kontrolowane. Wykonawcy ci co prawda są świetnie nauczeni pracy tylko z określoną grupą produktów, które musimy kupić, aby skorzystać z ich usług, ale daje to gwarancję poprawności prac. Od ich fachowości zależy też w jakimś stopniu wizerunek producenta – ten dba więc o swych autoryzowanych wykonawców, szkoląc i zapoznając ze wszelkimi nowinkami technicznymi. Nawet jeśli producent materiałów budowlanych nie ma jakiejś umowy z wykonawcami, to dobrze orientuje się, które firmy wykorzystujące jego produkty są najlepsze. Wiele takich firm otrzymuje od producentów certyfikaty lub inne wyróżnienia. 

ekipa budowlanamurarz

Ocena kompetencji
Gdy wstępnie wybierzemy już firmę, poznamy warunki finansowe, zorientujemy się w jej wolnych terminach, możemy pewne rzeczy sprawdzić. Warto odwiedzić któryś plac budowy i przyjrzeć się osobiście, jak przebiega praca oraz czy panuje na nim porządek. Wizytówką wykonawców są czyste samochody służbowe, jednolite stroje robocze, profesjonalne wyposażenie, a także sprzęt BHP – w zależności od potrzeb – kaski, rękawice, maseczki, okulary ochronne, uprzęże zabezpieczające.

Dobra firma ma ustalone ceny za różne prace, a na nasze życzenie przygotuje wstępny kosztorys. Kosztorys można zamówić u kilku ekip i porównać. Nie zawsze jednak najtańsi okażą się najlepsi. Zdołamy się natomiast zorientować, czy firma nie zawyża lub zanadto nie zaniża ceny, co również jest podejrzane.

Jaki dom wybudować?

dom z piwnicą
wynik głosowania
53,7%
dom niepodpiwniczony
wynik głosowania
46,3%

Ilość oddanych głosów: 853


Umowa
Dobrze sporządzona umowa to podstawa. Pozwoli ona uniknąć niepotrzebnych nieporozumień oraz da możliwość egzekwowania terminów i prawidłowości wykonania poszczególnych prac.
Umowa powinna zawierać:
- dokładnie określony zakres prac, jakie firma zobowiązuje sie wykonać;
- termin rozpoczęcia i zakończenia robót, oraz terminarz poszczególnych etapów;
- precyzyjnie ustalony koszt ostateczny;
- warunki zdania dziennika budowy;
- warunki zawierania umów z innymi podwykonawcami;
- warunki zerwania lub odstąpienia od umowy;
- sposób postępowania na wypadek, gdy firma nie będzie realizować postanowień zawartych w umowie. Dotyczy to zazwyczaj konsekwencji niedotrzymania terminów, spowodowania strat w sprzęcie bądź materiale, popełnienia błędów wykonawczych.
Wzory umów możemy znaleźć w Internecie.

Warto na koniec wspomnieć, że inwestor powinien mieć pieczę nad budową i pozostawać w stałym kontakcie z kierownikiem budowy. Warto również zatrudnić inspektora nadzoru, który na pewno lepiej niż my oceni fachowość wykonywania poszczególnych robót. Inspektor nie musi dyżurować na budowie od rozpoczęcia do zakończenia inwestycji. Wystarczy do wzywać do skontrolowania najistotniejszych etapów prac.
Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Xella Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także