Zakup materiałów i wybór ekipy budowlanej

Zakup materiałów i wybór ekipy budowlanej

Gdy mamy już wybrany projekt domu i działkę, na której ma stanąć budynek, czas na wybór ekipy budowlanej i zakup materiałów na budowę. Jak przejść przez te etapy z głową? Gdzie kupować materiały budowlane aby nie przepłacić? O czym warto pamiętać przed wyborem fachowców?*

budowa domu

Dzisiaj budowa domu przebiega zupełnie inaczej niż kiedyś. Materiały budowlane nowej generacji różnią się znacznie od tych stosowanych przed laty, zmieniły się też wymogi stawiane wznoszonym budynkom, choćby dotyczące izolacyjności termicznej przegród. Również architektura współcześnie wznoszonych domów jest zupełnie inna, coraz więcej w niej rozwiązań i detali związanych z koniecznością zastosowania wyspecjalizowanych produktów. Zmiany te przekładają się nie tylko na koszty i organizację budowy, ale też na wykonawstwo. Wiele osób wkraczających na drogę budowy własnego domu nie zdaje sobie sprawy, że dzisiaj zmieniły się kryteria doboru fachowców. Ekipa budowlana musi być wyspecjalizowana w pracach na budowie, powinna też nadążać za najnowszymi technologiami i być na bieżąco z nowościami rynkowymi.

Zakup materiałów i wybór ekipy budowlanej - zdjęcie 2

Również zakup materiałów budowlanych powinien być dobrze przemyślany. W pierwszej kolejności przygotujmy listę niezbędnych materiałów, a następnie przejdźmy do szukania korzystnych cenowo punktów sprzedaży. Upewnijmy się również, czy materiały budowlane, które planujemy kupić mogą być stosowane na budowie, a ich jakość nie odbiega od standardów.

budowa domu z materiałów silikatowychWybór ekipy budowlanej - nowe budowanie, nowe wykonawstwo
Do niedawna powszechna praktyka polegała na powierzaniu wykonawstwa fachowcom z polecenia np. znajomych, którzy przeszli już przez budowę. Znaczenie miała solidność, terminowość i doświadczenie poparte długoletnią praktyką. Te kryteria obowiązują nadal, ale nie są dzisiaj wystarczające. Ekipa budowlana, która z powodzeniem mogła sprostać wymogom budowy sąsiada, w innych warunkach niekoniecznie się sprawdzi. Rynek materiałów jest bowiem coraz bardziej zdominowany przez specjalistyczne produkty oraz rozwiązania systemowe, których stosowanie wymaga dobrego przeszkolenia. Również wykonanie niektórych rozwiązań architektonicznych czy zastosowanie niecodziennych materiałów wymaga znajomości nowych technologii czy specyfiki nowoczesnych produktów. Wystarczy więc, że ekipa budowlana nie jest doświadczona w stosowaniu konkretnych materiałów lub nigdy nie wykonywała jakiegoś detalu architektonicznego i sąsiedzkie referencje na nic się nie przydadzą. Szukajmy więc nie tyle wykonawców doświadczonych w budowaniu domów w ogóle, ile fachowców, którzy sprawdzili się w wykonawstwie konkretnej technologii i pracą z materiałami, jakie są przewidziane w realizacji naszego projektu.

budowa domu z materiałów ceramicznychBudowanie energooszczędne - profesjonalizm ma swoją cenę

Budowa domu energooszczędnego wymaga szczególnego profesjonalizmu. W tym wypadku osiągnięte parametry budynku w dużej mierze zależą od wykonawstwa. Bardzo ważne jest precyzyjne wykonanie na wszystkich etapach budowy – nawet z pozoru drobne błędy wykonawcze mogą mieć poważne konsekwencje dla standardu termicznego domu. Wystarcza drobna niefrasobliwość wykonawcy czy nawet nieumiejętność stosowania nowego materiału, aby w różnych miejscach budynku powstały mostki termiczne, które niewidoczne gołym okiem będą w przyszłości przyczyną dużych strat ciepła. Ekipa budowlana nie może też swobodnie zastępować materiałów przewidzianych w projekcie innymi, które mogą się wydawać wykonawcom łatwiejsze do wykonania lub są im po prostu lepiej znane od tych zaproponowanych przez projektanta. W budowie domu energooszczędnego szczególnie istotne jest, aby parametry materiałów były utrzymane, ponieważ to one mają wpływ na standard energetyczny budynku. Jeśli już na wstępie wykonawca proponuje nam tego typu zmiany, lepiej poszukać innego.

Budowa rozważna, czyli ekipa budowlana pod nadzorem

Budowa domu to proces dość skomplikowany wymagający czujności inwestora. Jednak ona nie zawsze wystarcza, choćby z tego powodu, że może nam brakować wiedzy budowlanej. Inwestor powinien zapewnić sobie fachowe wsparcie. Każdą budowę musi prowadzić kierownik budowy, który ponosi pełna odpowiedzialność za stan robót. Osoba, której powierzamy takie obowiązki musi mieć uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Dobrze, aby kierownik budowy reprezentował interesy inwestora w kontaktach z wykonawcami. Jeśli jednak zdecydujemy się powierzyć obowiązki kierownika budowy osobie związanej z firmą wykonawczą, rozważmy inny sposób  kontroli – ustanowienie inspektora nadzoru. Chociaż przepisy budowlane nie zobowiązują inwestorów do zatrudniania takiego specjalisty, może to być niezbędne, szczególnie jeśli inwestor nie ma możliwości doglądania budowy osobiście, a ekipa budowlana nie ma nad sobą innej kontroli. Jeśli budowa jest szczególnie wymagająca np. budujemy dom pasywny, warto poszukać specjalistycznej firmy, wykształconej w dziedzinie budownictwa energooszczędnego. Na rynku działają już specjaliści posiadający certyfikat doradcy Instytutu Budownictwa Pasywnego.

skład budowlanyRacjonalny zakup materiałów w składach i hurtowniach budowlanych

Materiały budowlane kupujemy najczęściej w składach i hurtowniach. To dobre rozwiązanie, i to z kilku względów. Przede wszystkim składy i hurtownie są dobrze i kompleksowo zaopatrzone – możemy w nich kupić produkty potrzebne do zrealizowania praktycznie całej budowy. Ponadto kupując dużą ilość materiałów możemy liczyć na pewne upusty – ponieważ duże składy i hurtownie zaopatrują się u producentów i kupują materiały po niższych cenach, mogą sobie pozwolić na udzielenie zniżek intratnym i zaprzyjaźnionym klientom. Przy szczególnie dużych zamówieniach bywa także możliwość negocjacji cen. Dlatego też ceny w hurtowniach są konkurencyjne, a kompleksowe zakupy – bardziej opłacalne niż w hipermarketach. Przed zakupem materiałów warto odwiedzić kilka hurtowni i porównać ich ofertę. Zdarza się bowiem, że dana hurtownia ma się korzystną dla inwestora cenę jednego materiału, natomiast konkurencyjny skład oferuje spore upusty na innych produktach. Dlatego warto porównać ceny i zaplanować zakupy.
Zanim zakupimy materiały, upewnijmy się wpierw, czy w cenę jest wliczony transport oraz czy skład lub hurtownia przyjmie ewentualną nadwyżkę materiałów.

transport materiałów budowlanychZakup materiałów budowlanych przez Internet

Zakupy przez internet cieszą się dużą popularnością. Atrakcyjne ceny i wygoda takich zakupów sprawiają, że przez internet kupujemy również materiały budowlane. Zakupy możemy zrobić o każdej porze dnia i nocy, a dzięki porównywarkom cenowym szybko dowiemy się gdzie dany towar ma najbardziej korzystną cenę. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup materiałów budowlanych, sprawdźmy, czy sklep, z którego usług zamierzamy skorzystać, rzeczywiście istnieje – skontaktujmy się z jego pracownikami telefonicznie i poszukajmy opinii na jego temat np. na forach internetowych.
Kiedy zdecydujemy się już na zakupy, warto sprawdzić ile danego towaru sklep ma na stanie – pozwoli to uniknąć przestojów na budowie. Dowiedzmy się także, czy ceny podane na stronie są rzeczywiste, czy tylko orientacyjne. Sprawdźmy również czy możemy liczyć na darmową dostawę i jak wygląda sprawa ewentualnych zwrotów.

Kupuj z głową, czyli na co, oprócz ceny, zwrócić szczególną uwagę?

Przed zakupem materiałów budowlanych warto zdobyć podstawową wiedzę na ich temat, tak aby kupić produkty odpowiedniej jakości. Przede wszystkim trzeba zachować czujność w przypadku bardzo okazjonalnych cen i wyjątkowych promocji. Może się bowiem okazać, że towar jest niskiej jakości, albo wręcz nie można użyć go do budowy ponieważ nie ma odpowiednich atestów i certyfikatów. Aby uniknąć takich sytuacji trzeba się upewnić czy materiały zostały oznaczone symbolem CE lub znakiem budowlanym. Uwaga – zdarza się, że materiały produkowane na Dalekim Wschodzie są oznaczane podrabianym znakiem CE, który różni się wyglądem od oryginalnego. Zapytajmy też o deklaracje zgodności i aprobaty techniczne. Jeśli jakość produktu budzi nasze wątpliwości, sprawdźmy, czy nie występuje on w Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych. Nigdy nie kupujmy też materiałów z widocznymi wadami, zawilgoconych. Dużym ryzykiem są także produkty źle zapakowane, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Zakup materiałów i wybór ekipy budowlanej - zdjęcie 7

Partnerzy Kampanii

Zakup materiałów i wybór ekipy budowlanej - zdjęcie 8

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Polecamy Ci również

Zobacz także