Wypożyczalni sprzętu budowlanego jest jak grzybów po deszczu. Jedne z prawie wszystkim, inne wyspecjalizowane tylko z wybranymi narzędziami. Jakie są warunki korzystania z wypożyczalni sprzętu budowlanego?
Bez względu na to, czy jesteś szefem najlepszej ekipy budowlanej, czy tylko zwykłym Kowalskim, któremu w wolny weekend zachciało się wyremontować domową przybudówkę, możesz potrzebować sprzętu budowlanego. Pomocy warto szukać nie tylko wśród serdecznych sąsiadów, ale przede wszystkim w różnego typu wypożyczalniach.
Choć nie ważne są powody, dla których kierujesz drogę w ich stronę, ważne są warunki, jakie musisz spełnić, by korzystać z wybranych narzędzi, a także to, czy znajdziesz potrzebny sprzęt i przede wszystkim, czy przyjdzie ci za to słono zapłacić. W wielu wypadkach jednak wypożyczenie narzędzia, szczególnie większego, albo bardziej profesjonalnego, jest znacznie korzystniejsze niż jego zakup.
Dowiedz się: Na co trzeba zwrócić uwagę przy malowaniu elewacji domu
Wypożyczanie sprzętu budowlanego - warunki umowy
Wypożyczyć można sprzęt, osprzęt, a także wyposażenie dodatkowe na określony z góry czas. Wszystko zależy od nas: może to być kilka godzin lub nawet miesiąc. Będzie to zapisane w umowie, którą przed podpisaniem warto dokładnie przeczytać (tym bardziej, że nie ma jednego wzorca, którym posiłkują się wszystkie firmy).
Najczęściej dostaniemy instrukcję korzystania z danych narzędzi, a jeśli tylko poprosimy przejdziemy także krótki kurs. Jeśli natomiast będziemy potrzebować specjalistycznych narzędzi, musimy mieć zaświadczenie potwierdzające, że umiemy się nimi posługiwać. Bez odpowiedniego dokumentu możemy nie dostać sprzętu.
Powinniśmy dostać sprzęt czysty i sprawny technicznie. Sprawdźmy zresztą sami, czy rzeczywiście taki jest. My powinniśmy korzystać z narzędzi zgodnie z warunkami zamieszonymi z instrukcją i z przeznaczeniem. Bo jeśli nie zastosujemy się do tego polecenia – przyjdzie nam zapłacić dodatkowe pieniądze. Podobnie, gdy zgubimy pożyczony sprzęt lub ktoś nam go ukradnie (niestety, nawet jeśli do tego dojdzie nie z naszej winy).
Opłaty za wypożyczony sprzęt
Najczęściej już w momencie wypożyczenia płacimy równowartość sprzętu, ale trzeba o to dokładnie wypytać, bo każda wypożyczalnia może mieć rożne ustalenia (znajdziemy je w podpisywanej umowie). Są firmy, które życzą sobie dodatkową kaucję, która będzie na pokrycie ewentualnych napraw. Jedni chcą kwotę odpowiadającą 20% wartości pożyczanej rzeczy, inni nawet 80%.
Gdy dojdzie do uszkodzenia – my pokrywamy koszty napraw, i tak jest bez względu na firmę. Szczegóły są zapisane w umowie. Firmy różnie rozwiązują tego typu problem, a uszkodzenie, by wycena była adekwatna do rzeczywistych strat, często ocenia zewnętrzny ekspert. Nie wyklucza to dochodzenia odszkodowania uzupełniającego, gdyby rozmiar szkody był większy od wysokości zastrzeżonej kary umownej.
Podpowiadamy: Jak wybrać beton na budowę
Kaucja jest oczywiście zwracana, gdy przedmiot wróci do wypożyczalni w takim samym stanie jak przed pożyczeniem. Ważne też by był czysty. Większość wypożyczalni uwzględnia to, że narzędzia się zużywają w wyniku normalnej eksploatacji.
Pamiętajmy, że jeśli wypożyczyliśmy sprzęt, który uszkodziły osoby trzecie – to my ponosimy za to odpowiedzialność.
Jeśli chcemy skorzystać z transportu, najczęściej musimy za niego sami zapłacić – usługa ta tylko w nielicznych wypożyczalniach jest wliczona w cenę.
Jeśli spóźnimy się z oddaniem sprzętu czeka nas kara – czasami płacimy 110% stawki za jeden dzień najmu. Najczęściej wypożyczalnie sprzętu budowlanego oferują też inne usługi – wypożyczają rusztowania, kontenery, dźwigi. Niektóre prowadzą też sprzedaż.
Jaki sprzęt budowlany można wypożyczyć?
Nie będzie przesadą twierdzenie, że niemal każdy. Od zacieraczek, zagęszczarek do betonu i gruntu lub asfaltu, po różnego rodzaju młoty, szlifierki, przecinarki i wiertnice, odkurzacze, czy specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla pracy na wysokościach.
W większości wypożyczalniach znajduje się zarówno bardzo skomplikowany sprzęt tylko dla specjalistów, jak i najprostsze narzędzia. Sprzęty mają różne parametry techniczne, dzięki czemu można je dobrać do wymogów inwestycji czy zasobności naszego portfela. Najczęściej są to światowe marki, ale nie tylko.
To Cię zainteresuje: Jak wybrać wiertła do drewna
Topaz
no no sporo prawdy jest w tym artykule. Firm mnóstwo ale ja zaufałem BMB i jestem zawsze zadowolony. Spory wybór mają, wszystko działa jak w zegarku ? ogólnie mówiąc, nie zmieniam dostawcy póki co
Topaz
no no sporo prawdy jest w tym artykule. Firm mnóstwo ale ja zaufałem BMB i jestem zawsze zadowolony. Spory wybór mają, wszystko działa jak w zegarku - ogólnie mówiąc, nie zmieniam dostawcy póki co czasem trzeba poczekać na jakis sprzęt ale to zrozumiałe, poza tym im wcześniej żołożysz zamówienie tym lepiej
tom7878
Moim zdaniem wypożyczanie sprzętu nie ma sensu zwłaszcza jśli ktoś ma firmę budowlaną. Chyba, że chodzi o sprzęt typu koparka czy dźwig wtedy lepiej wynająć. Ale małe rzeczy lepiej kupić Ja widziałem niedawno bardzo dobre szlifierki na http://budmar-mb.pl/pl/14-zacieraczki-i-szlifierki i zastanawiam się nad zakupem jednej z nich do mojej firmy.
cookiemonster
Kupowanie mocno specjalistycznych narzędzi - jak np. bruzdownica do Porothermu nie ma żadnego sensu! Sprzęt będzie używany przez kilka dni na budowie, a potem na 100% nie będzie mieć zastosowania w domu. Ja jestem za wypożyczaniem wszystkiego, czego potem nie wykorzysta się w domu...
62miko
Ja też uważam, że specjalistyczny sprzęt lepiej wynająć niż kupować. Mój mąż ma firmę budowlaną i bardzo często wypożycza maszyny. Obecnie wynajmuje koparkę a w najbliższym czasie chce wynająć żurawia z http://www.udzwigniemy.pl bo wpadła mu duża budowa i bez tego się nie obejdzie. Gdyby miał teraz specjalnie kupić żurawia na miesiąc to chyba by z torbami poszedł Takie rzeczy tylko się wynajmuje.
szmeraczka
A nie wiecie czy można gdzieś wypożyczyć urządzenia portowe?
pimpus
Kupowanie mocno specjalistycznych narzędzi - jak np. bruzdownica do Porothermu nie ma żadnego sensu! Sprzęt będzie używany przez kilka dni na budowie, a potem na 100% nie będzie mieć zastosowania w domu. Ja jestem za wypożyczaniem wszystkiego, czego potem nie wykorzysta się w domu...
Wypożyczyć można naprawdę prawie każde narzędzie - ze specjalistycznymi stojakami do układania pierwszej warstwy w Porotherm Dryfix włącznie. Takie stojaczki plus poziomica laserowa to w sklepie czterocyfrowy wydatek... Pożyczyć można za 3-4 razy mniejszą kasę.
Listę wypożyczalni podaje zresztą sam producent: http://www.wienerberger.pl/%C5%9Bciany- ... z%C4%99dzi
emiliann
Z tego co ja się orientuje to w województwie mazowieckim ta firma http://dzwigi-krym.pl/ jako jedyna ma taki konkretny dzwig, potrzebny przy wielu budowlach. Warto zapisać sobie do nich nr.
kazik86
Ja też uważam że wynajęcie specjalistycznego sprzętu jest o wiele lepsze. Sam mam dwie koparki, a gdy mam nawał pracy to po prostu wynajmuję na jakiś czas. Też są sytuacje gdzie wpadnie tzw. fucha i wtedy fajnie jest wynająć sprzęt np. zagęszczarkę. Firma z którą współpracuje znajduje się w Wrocławiu http://www.koparkawroclaw.pl/