Wymieniamy fugi

Fugi między płytkami ceramicznymi mogą po jakimś czasie stracić barwę lub pękać. Czasem pojawia się na nich pleśń.

Zniszczone fugi negatywnie wpływają na wygląd płytek i zaczynają szpecić wnętrze. Jeśli jednak płytki wciąż wyglądają dobrze, nie musimy przeprowadzać remontu całej łazienki – wystarczy zmienić same spoiny.
Wymiana fug między płytkami wymaga dużo pracy i cierpliwości, ale ten wysiłek się opłaca.  Koszt nowych spoin to ułamek kwoty, jaką kosztowałoby skucie starych kafelków i zastąpienie ich nowymi.

łazienka łazienka

Rylec w dłoń
Do usuwania starych fug służą specjalne rylce, które można kupić w sklepach z ceramiką budowlaną. Wykuwając zużyte spoiny trzeba być dokładnym i ostrożnym, gdyż jedno nieprzemyślane uderzenie może spowodować konieczność wymiany popękanych płytek. Puste szczeliny należy dokładnie oczyścić z pyłu i resztek. Niezastąpiony do tego celu będzie domowy odkurzacz. Następnie, miejsce po starych spoinach trzeba zagruntować preparatem redukującym chłonność podłoża, co zagwarantuje prawidłowe związanie nowej fugi. Gdy wyschnie grunt, można kłaść spoiny. Po dokładnym wymieszaniu zaprawy do fugowania szczelnie wypełniamy wolne przestrzenie między płytkami i zacieramy gumową packą. Uwaga – zabrudzone kafelki należy wyczyścić zanim zaprawa wyschnie. Potem jej usunięcie może być trudne.

Odświeżanie bez kucia
Jeśli fugi dobrze trzymają się podłoża, nie są spękane i nie widać na nich śladów pleśni, a jedynie ich kolor stracił intensywność, nie trzeba ich wymieniać. Wystarczy odświeżyć spoiny za pomocą specjalnych preparatów do renowacji. Środki tego typu optycznie odnawiają przebarwione, zabrudzone oraz wyblakłe spoiny. Niektóre umożliwiają również zmianę koloru fug. Sprzedawane są zazwyczaj w postaci gotowego preparatu, do którego dołączona jest odpowiednio wyprofilowana gąbka do nakładania środka. Wybierając preparat warto zwrócić uwagę, czy ma skład zapobiegający rozwojowi grzybów i bakterii (informacja ta jest eksponowana na opakowaniu).

Ostrożnie z gresem
Fugi można również pomalować. Do wyboru jest kilka preparatów w postaci markerów, farb i mas renowacyjnych. Oferowane są w różnych kolorach lub w wersjach bezbarwnych, którym można nadać wybrany odcień specjalnymi pigmentami. Fugi malujemy pędzlem lub gąbką, zawsze po dokładnym wymyciu i wysuszeniu ściany. Należy zachować ostrożność podczas renowacji spoin między płytkami gresowymi. Preparaty łatwo bowiem odbarwiają ten typ płytek. Przed rozpoczęciem pracy warto zatem dokładnie okleić taśmą malarską krawędzie gresowych kafelków. Po odświeżeniu fug nie należy od razu używać pomieszczenia – pomalowane spoiny schną około doby.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Cieślak

Zdjęcia: Sanitec Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także