Wykwity na ścianach z cegły klinkierowej

3
Wykwity na ścianach z cegły klinkierowej

Wykwity, czyli białe zacieki powstające na murowanej ścianie, szpecą elewację budynku i bywają prawdziwą zmorą. Przedstawiamy kilka porad, jak się ich pozbyć oraz jak zapobiegać ich powstawaniu.

wykwity solne na murzeWykwity to biały nalot powstający w wyniku przedostawania się rozpuszczonych przez wilgoć soli z wnętrza muru na jego powierzchnię. Na powierzchni sól zasycha i krystalizuje, tworząc nieestetyczne zacieki
i plamy. Wykwity mogą pojawiać się na ceglanych elewacjach, cokołach
z klinkieru, ogrodzeniach
i innych elementach wykonanych z cegieł.

Skuteczne zapobieganie

Aby móc zapobiegać wykwitom, musimy poznać przyczynę ich powstawania. Sól na powierzchni murowanej ściany osadza się wtedy, kiedy do wnętrza muru dostanie się zbyt dużo wody - to z kolei często jest wynikiem niewłaściwej lub niewystarczającej wentylacji ściany. Dlatego musimy zwrócić dużą uwagę na ochronę cegieł przed wilgocią na wszystkich etapach budowy: od transportu, przez składowanie, po murowanie. Cegły przechowywane w miejscu budowy muszą być nakryte od góry folią budowlaną oraz - co ważne! - umieszczone na suchym podłożu, uniemożliwiającym przenikanie wody od gruntu. Prace murarskie natomiast powinny być wykonywane podczas suchej i ciepłej pogody, a każdy wzniesiony fragment muru należy każdorazowo zabezpieczać przed deszczem. Cegły powinny być łączone specjalną zaprawą do klinkieru, tu należy także uważać, by zaprawa nie zawierała wapna ani nie była rzadka (to oznacza, że zawiera w sobie dużą ilość wody). Ponadto, unikajmy murowania na puste lub cofnięte spoiny (zagłębione, nie stykające się z brzegiem cegły)
- w przeciwnym razie w niewypełnionych miejscach będzie gromadzić się woda opadowa, która potem przeniknie do wnętrza muru, przyczyniając się do powstawania wykwitów solnych. Konieczne jest również zadbanie o odprowadzanie wilgoci ze ściany poprzez odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz jej konstrukcji.

mur z cegły klinkierowejUsuwanie już powstałych wykwitów

By pozbyć się istniejącego już nalotu na powierzchni cegieł, również musimy zacząć od wyeliminowania przyczyny. W murze mogło dojść np. do ukruszenia się fug, a co za tym idzie, przedostawania się wilgoci do środka muru. Musimy uszczelnić te miejsca
i zabezpieczyć ścianę przed dalszym przenikaniem wilgoci, dopiero potem możemy przystąpić do usuwania wykwitów. Usuwanie dobrze jest zacząć od dokładnego wyszczotkowania cegieł na sucho można też sięgnąć po specjalne preparaty do usuwania wykwitów (kupimy  je w większości hurtowni budowlanych). Najpierw przeprowadźmy próbę na mało widocznym fragmencie muru. Następnie nanieśmy preparat na pokrytą wykwitami powierzchnię, ściśle trzymając się instrukcji dołączonej do specyfiku. Jeśli jednak nie chcemy lub obawiamy się wykonać to samodzielnie, wezwijmy doświadczonych specjalistów, którzy skutecznie uporają się z naszym problemem.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Röben

Polecamy Ci również

Zobacz także