Wykończenie elewacji – tynki zewnętrzne

Kiedy tynkować
Bez względu na to, jaki rodzaj tynku chcemy zastosować, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Proces tynkowania rozpoczynamy nie wcześniej niż pół roku po postawieniu ścian konstrukcyjnych, przykrycia domu dachem i zamontowaniu na nim rynien. Należy poczekać aż dom osiądzie, wtedy uniknie się pękania tynków zewnętrznych pod wpływem naprężeń. Tynki zewnętrzne najlepiej kłaść wiosną lub jesienią, wtedy można liczyć na optymalną temperaturę – 15-20ºC. W zbyt niskiej temperaturze (poniżej 5ºC) tynk nie wiąże się z podłożem i może zostać uszkodzony przez mróz.
Z kolei latem, kiedy panują upały, może on zbyt szybko wysychać. Równie ważne jest prawidłowe przygotowanie ścian i uzupełnienie ubytków. Wszelkie instalacje elektryczne z niezaizolowanymi Wykończenie elewacji – tynki zewnętrzne - zdjęcie 1przewodami, które znajdują się na ścianach, koniecznie trzeba zabezpieczyć lub odłączyć na czas tynkowania.

Jak konserwować i dbać o tynk
Wiadomo, że z biegiem czasu, nawet najlepszy tynk ulega stopniowemu zniszczeniu, jednak jeśli wszystkie prace zostały prawidłowo wykonane, zaprawa tynkarska powinna przetrwać na ścianach domu przez wiele lat. Nie można jednak zapominać o bieżącej konserwacji. Jeżeli na tynku pojawiają się glony lub grzyby, konieczne jest zastosowanie specjalnych środków, zwalczających korozję biologiczną. Warto także chociaż raz w roku umyć ściany, naprawić usterki i pomalować co 5-10 lat.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: ES Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także