Grę kolorem można stosować nie tylko we wnętrzach. Odpowiednie zestawienie kolorystyczne poszczególnych elementów budynku od jego zewnętrznej strony jest w stanie ukryć mankamenty elewacji, uwypuklić jej walory, nadać domowi wyrazistości i charakteru, jak i wtopić go w otaczający krajobraz.
Dobierając kolory do zewnętrznego wykończenia domu powinniśmy jednak stawiać nie tylko na samą estetykę. W tym przypadku liczy się również strona praktyczna i zdrowy rozsądek właścicieli. Pamiętajmy też, że nasz dom staje się częścią krajobrazu i powinien do niego pasować. Warto zastanowić się jakie kolory domów dominują w naszym sąsiedztwie i uwzględnić to, wybierając kolorystykę naszego (zawsze też możemy zdecydować na barwy neutralne).
Zobacz zdjęcia
Połączenie białej elewacji i dachówki w naturalnym kolorze to ponadczasowe rozwiązanie. W przypadku nowoczesnej architektury kolory warto wykorzystać do podkreślenia detali architektonicznych. Zastosowanie dwóch odcieni żółtego tynku pozwala w subtelny sposób urozmaicić elewację. Połączenie bieli tynku, szarości dachu i ciemnego drewna stolarki wygląda nowocześnie i gustownie. Elementy stolarki okiennej dopasowane do białej elewacji tworzą jednolitą płaszczyznę. Dzięki temu dom wydaje się większy i przestronniejszy. Ciemny dach zestawiony z jasną elewacją tworzy estetyczną całość. Jej dopełnieniem są elementy w kolorze naturalnego drewna. Kolor elewacji warto dopasować do kolorystyki domów w okolicy (albo postawić na neutralne barwy). Ciemna elewacja może wyglądać bardzo efektownie, ale jej wybór trzeba starannie przemyśleć.
Zacznijmy od koloru dachu
Przed podjęciem decyzji o ostatecznym kolorze elewacji domu, warto zastanowić się nad kolorem pokrycia dachowego. Zasadę tę dyktuje zawężony wybór kolorów, w jakich występują materiały pokryciowe. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy całkowicie skazani na monotonię. Producenci pokryć dachowych niemal z sezonu – na sezon rozszerzają swoje oferty o nową kolorystykę materiałów.
Kolor dachu powinien współgrać z całością budynku i dobrze komponować się z planowanym kolorem elewacji domu. Odpowiednio – do dachów w barwach zieleni dobrze dopasują się ściany w odcieniach beżu, żółci oraz bieli. Przy tradycyjnym dachu czerwonym lub ceglastym uzyskamy ponadczasowy charakter budynku, jeśli ściany pozostaną białe lub kremowe. Uniwersalnym kolorem pokrycia dachu jest kolor grafitowy. Pasują bowiem do niego prawie wszystkie kolory elewacji, jak również elementy drewniane związane z jej wykończeniem.
Pamiętajmy jednak o tym, że im ciemniejszy kolor dachu, tym większa powinna być otwarta przestrzeń wokół budynku. Ciemne dachy najlepiej prezentują się na terenach niezbyt gęsto zabudowanych i nieporośniętych roślinnością.
Przeczytaj też: Kolory i wykończenie dachówek ceramicznych, czyli kilka słów o angobie i glazurze
Kolor elewacji domu – jasny, czy ciemny?
W odróżnieniu od nieco ograniczonej kolorystyki pokryć dachowych – farby elewacyjne występują już w pełnej gamie kolorystycznej. Stosując znaczne uproszczenie można barwy te podzielić na jasne i ciemne. Podobnie, jak w przypadku urządzania wnętrz obowiązuje zasada, że jasne kolory dają wrażenie optycznego powiększenia. Zatem zastosowane na zewnętrznych ścianach budynku sprawią, że dom będzie wydawał się większy, aniżeli jest w rzeczywistości. Ponadto, budynek utrzymany w jasnej tonacji będzie prezentował się wesoło, radośnie i da się go łatwo zauważyć na tle otoczenia.
Ponadczasowa, ciągle modna i wciąż stosowana na elewację domu - pozostaje biel. Można zauważyć ją zarówno na domach w stylu dawnego dworku polskiego, jak i na budynkach nowoczesnych. Biel jest uniwersalna i nie sprawia trudności z łączeniem jej z innymi kolorami. Budynek zyska nowoczesny i innowacyjny wygląd, jeżeli np. białą fasadę połączymy z kolorem ciemniejszym – podkreślając w ten sposób charakterystyczne elementy wykończenia domu lub zastosujemy dodatkowo, np. na cokołach – naturalny kamień, czy drewno. Pamiętajmy jednak, że oprócz wymienionych zalet, kolor biały ma też poważną wadę. Mianowicie – biała elewacja szybko ulega zabrudzeniu i często trzeba ją odświeżać.
Innym, bardzo typowym dla elewacji domu kolorem jest żółty. Barwa ta, choć również należąca do jasnych jest bardziej praktyczna od bieli. Brudzi się wolniej i sprawia, że dom staje się cieplejszy oraz bardziej rozświetlony. Żółtą elewację najczęściej można spotkać na budynkach parterowych o niewielkiej powierzchni użytkowej. Kolor ten sprawia, że wydają się one bardziej przestronne i obszerniejsze, niż w rzeczywistości.
Zielenie na elewacji, jeśli występują w odcieniach pastelowych, dobrze współgrających z żywą naturą. Natomiast odcienie błękitu trzeba stosować z dużym wyczuciem (będą dobrze wyglądać na budynkach raczej nowoczesnych i w połączeniu z bielą oraz szarościami).
Szare elewacje spotyka się coraz rzadziej, chociaż warto pamiętać, że nowoczesnej architektury ten kolor pasuje bardzo dobrze.
Wybierając kolor elewacji pamiętajmy, że ten kolor zmieniamy rzadko - zastanówmy się, czy na wybrany kolor będziemy równie chętnie patrzeć również za 10 albo 15 lat.
Przeczytaj też: Dlaczego warto sprawdzać stan elewacji i jak wykonać drobne naprawy
Kolor domu a jego kształt
Zastanawiając się nad kolorem elewacji warto wziąć pod uwagę formę naszego domu. Jasne kolory można stosować zarówno na całej elewacji, jak i do podkreślenia określonych detali. Warto jednak kierować się zasadą, że im więcej architektonicznych drobiazgów i dekoracji fasady – tym kolor powinien być bardziej stonowany, a elewacja jednolita.
Bardziej odważni inwestorzy wybierają na elewację również i kolory ciemne. Nie ma w tym niczego niewłaściwego, pod warunkiem, że barwy te zastosuje się z odpowiednim wyczuciem i umiarem. Świetnie nadają się przede wszystkim do uwypuklenia określonych elementów architektonicznych. Należy jednak pamiętać, że intensywne, ciemne kolory są najwłaściwsze w przypadku budynków o prostej, zwartej bryle.
Pamiętajmy jednak, że ciemne tynki intensywniej nagrzewają się. Takie zmiany termiczne powodują naprężenia, które mogą skutkować uszkodzeniami tynku (pęknięcia, odspojenia). Mocniej nagrzewające się ściany to też problemy z zapewnieniem odpowiedniej izolacji termicznej domu podczas upałów.
Kilka zasad łączenia kolorów na elewacjach
Zastosowanie jednego koloru na całym budynku może niektórym wydawać się nudne i monotonne. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby barwy łączyć ze sobą. Należy to jednak robić z umiarem i w taki sposób, aby dom wyglądał lekko i naturalnie.
Elementy dekoracyjne i detale architektoniczne można podkreślić innym kolorem, niż zastosowany jako podstawowy kolor elewacji, ale nie należy w tym zakresie nazbyt fantazjować. Jako kolory dodatkowe można zastosować jedną, góra dwie barwy. Najlepiej, jeśli będą to odcienie wywodzące się w jakiś sposób z otoczenia budynku.
Do wyróżnienia ram okiennych lub drzwi lepiej nadają się kolory jaśniejsze od podstawowego, a nie jak mogłoby się wydawać niektórym – ciemne i wyraziste. Dobieranie kolorów zawsze powinno być szczegółowo przemyślane i raczej zgodne z utartymi standardami, a dodatkowo kolor podstawowy powinien harmonizować z otoczeniem. Dobry efekt kolorystyczny to taki, który współgra nie tylko w ramach naszego domu, ale pasuje także kolory sąsiadujących budynków tworzą architektoniczną całość i „ nie gryzą się ze sobą”.
Pamiętajmy:
- Na dużych płaszczyznach bezpieczniej jest stosować barwy jasne i mniej intensywne.
- Ciemne i nasycone kolory szybciej się nudzą i przestają być interesujące.
- Zestawienia barw naturalnych na ogół są dobrym rozwiązaniem.
- Najbardziej harmonijnie prezentują się zestawienia: barwa podstawowa + barwa od niej pochodna.
- Barwy ciemne i mocno nasycone nadają się na mniejsze płaszczyzny lub podkreślenie detali.
- Kolory neutralne są lepiej odbierane przez otoczenie.
- Kolor elewacji jest w stanie zmienić proporcje budynku.
Sprawdź: Na co zwrócić uwagę podczas malowania elewacji domu
Wpływ koloru tynku na trwałość i możliwości zastosowania
Temperatura powietrza, zarówno niska, jak i wysoka, a najbardziej jej gwałtowne zmiany - powoduje naprężenia termiczne w tynku. To z kolei prowadzi do jego uszkodzeń, tj. pękania, a następnie odspajania się i odpryskiwania większych fragmentów elewacji. Przy klimacie, jaki panuje w naszym kraju – zimą elewacje budynków są w stanie schładzać się do nawet -30 stopni Celsjusza, a latem nagrzewać do +80 stopni Celsjusza.
Niebagatelną rolę w występowaniu naprężeń tynku odgrywają kolory jakimi pokryto ściany od ich zewnętrznej strony. Współczynnik określany, jako HBW – to współczynnik odbijania światła. Dla bieli wynosi on 100%, co oznacza całkowite odbicie, zaś dla czerni 0%, czyli pełne pochłanianie. Podczas doboru kolorów na elewację – oprócz czynników czysto estetycznych – warto brać również pod uwagę parametry wspomnianego współczynnika. Pozwala to uniknąć naprężeń termicznych na większych płaszczyznach przegród zewnętrznych i zachować trwałość elewacji. Producenci tynków stosowanych w metodzie lekkiej mokrej przestrzegają przed stosowaniem barw o współczynniku HBW niższym niż 40% i całkowicie odradzają stosowanie kolorów o HBW mniejszym niż 20%.
Istnieją jednak technologie produkcji tynków umożliwiające zastosowanie nieograniczonej kolorystyki. Do tynków odpornych na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych należą tynki akrylowe i tynki z dodatkiem włókna węglowego. Pierwsze z wymienionych materiałów po związaniu - nadal pozostają elastyczne, co powoduje możliwość znacznego rozszerzenia ich gamy kolorystycznej. Charakteryzują się jednak małą dyfuzyjnością, czyli niską przepuszczalność pary wodnej, a to wiąże się z tym, że nie zaleca się stosowania ich na ociepleniach z wełny mineralnej. Znacznie lepszą paroprzepuszczalnością charakteryzują się tynki z dodatkiem włókna węglowego. Mogą być one kładzione na elewacje z ociepleniem z wełny w barwach o współczynniku HBW większym niż 5% i na styropian – w kolorach o HBW wyższym od 15%.
Podpowiadamy: Jak zwalczyć glony, pojawiające się na elewacji domu
albatros
najlepiej przed pomalowaniem domu skorzystać z kreatora. będziemy wtedy mieli pewność jak nasz dom będzie wyglądał. bardzo fajny kreator elewacji jest na www.foveotech.pl
Natasza72
jak chodzi o tynki zewnętrzne, to duży wybór ma ekosklad.pl. Szczerze polecam, duży wybór, fachowa obsługa- warto zajrzeć i skorzystać
tommy-show
Albatros zapewne mówił o Aplikacji do kolorowania fasad Foveo. Bardzo pożyteczna apka dla osob ktore wachają się jaki wybrać kolor dla swojego domu.
Tacjana Ri
Czasem po prostu warto skorzystać z porady kogoś mądrzejszego. Sama mam w planie przerobienie domu drewnianego tzn elewacji i chciałabym coś ze smakiem, myślałam o firmie ktora projektuje takie rzeczy jestem na rozmowach z blackcat studio i powie że przekonuje mnie takie podejście profesjonalne.
Kamieneo
Kolor to moim zdaniem nic innego jak tylko kwestia gustu,ale nie mniej jednak pomyślałbym o elewacji z kamienia dekoracyjnego,co o tym sądzisz? Zobacz przykładowe zdjęcia,prezentują się naprawdę świetnie:)
ostrow
szary baranek jest jak najbardziej ok tak wiec polecam tynk mineralny foveo tech
MarcinMM
Ja lubie klasyke i tego wlasnie sie trzymalem przy projektowaniu. Efekt? Białe sciany domu z dodatkiem deski elewacyjnej tabulo z kosbud. Dom robi wrazenie, a deska to swietny produkt, ktorego nie trzeba impregnowac i wyglada jak prawdziwe drewno.
JanekC
szary baranek jest jak najbardziej ok tak wiec polecam tynk mineralny foveo tech
Mineralny to całkiem niezła propozycja w wielu przypadkach. Jeśli chodzi o markę sam mam elewację zrobioną przy pomocy tynku od tego producenta. Jednak niezależnie jaki tynk by nie był starannie wybierajmy tynkarzy, oni też są bardzo potrzebni do dobrze zrobionej fasady domu.
valdeko
szary baranek jest jak najbardziej ok tak wiec polecam tynk mineralny foveo tech
Mineralny to całkiem niezła propozycja w wielu przypadkach. Jeśli chodzi o markę sam mam elewację zrobioną przy pomocy tynku od tego producenta. Jednak niezależnie jaki tynk by nie był starannie wybierajmy tynkarzy, oni też są bardzo potrzebni do dobrze zrobionej fasady domu.
Firma znana. Ważne moim zdaniem jest to, żeby sobie wybrać jeden system i nim robić. Czyli kupować wszystko u jednego producenta, a nie klej u jednego, siatkę u drugiego, tynk u trzeciego.
JanekC
Tu się zgadzam. Podkład, tynk i farba od jednego producenta będzie najoptymalniejszym rozwiązaniem.
bobik5
Zastanawiałeś się nad fasadą taką piaskową? Może https://www.piaskowieciwapien.pl/elewacje-i-fasady ? To super sprawa by byla, nie brudzą się tak te fasady, są takie wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Koniecznie musisz je zobaczyć pod podanym linkiem. Będziesz zadowolony, ja dopiero się buduje ale już patrze na to co kupować, co budować etc.
valdeko
Tu się zgadzam. Podkład, tynk i farba od jednego producenta będzie najoptymalniejszym rozwiązaniem.
Oczywiście, że będzie najodpowiedniejszym. 1 system + dobry fachowiec = dobra izolacja i dobra elewacja.
JanekC
Generalnie dużo tynkarzy uznawanych za lepszych w mojej okolicy ma dobre zdanie właśnie o Foveo Tech. Nie zawsze, jak mi mówili, rekomendują ten system klientowi, ale często się to zdarza. A oni przecież biorą odpowiedzialność za wykonaną pracę.
tkmkaro
Taki jaki Tobie pasuje.
mirrek
Tylko, że czasem właściciel nie wie jaki kolor najlepiej pasuje. Bo inaczej wygląda w pełnym słońcu, a inaczej wieczorem. Najważniejsze to jednak by wybrać taki system fasadowy by nie trzeba było organizować czyszczenia całej elewacji raz na parę lat i tutaj jak wcześniej wskazano tynk silikonowy to dobry wybór.
budowa876
Moja elewacja ma delikatny, żółty kolor. Wydaje mi się, że jest to ładny kolor. Stawiałem na jasne, ale znowu śnieżnej bieli nie chciałem. Sam uzyskałem kolor, ponieważ zakupiłem białą farbę silikonową od firmy Caparol i wymieszałem z barwnikiem. Farba jest bardzo dobra, ponieważ nie przepuszcza wilgoci.
ostrow
najważniejsze żeby farba na ścianie była plamoodporna, tak jak np, śnieżka, ja czasem miałam wypadek przy pracy ale na szczęście udało się zmyć.
prom
również malowałem plamoodporną farbą duluxa easycare i to byl dobry wybór bo to wygoda jak mozna przestrzeć ścianę ścierką a nie od nowa malować
e-Rzecznik Śnieżka
Wybierając kolor domu, prócz własnego gustu powinniśmy także uwzględnić kolorystykę innych elementów wykończenia domu (pokrycie dachu, stolarkę okienną i drzwiową, orynnowanie…) oraz kolorystykę domów z sąsiedztwa. W Polsce nie ma przepisów regulujących takie rzeczy i niestety polskie miasteczka wyglądają jak pisanki Jeśli okoliczne zabudowania są jednak ujednolicone, to nie warto się wyłamywać z ogólnie panującego trendu i szukać koloru który zawiera się w palecie barw stosowanych zwyczajowo w danej okolicy.
Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka
Moniks
dla mnie najpiękniejsze są takie jasne klinkierowe elewacje, Roben takie robi. Bardzo są trwałe i łatwo je dobrać do różnego rodzaju dachów i innych elementów wykończenia.
Moniks
Czy jeżeli mam dach https://klinkierbud.pl/img/7019/nelskamp-dachowka-nibra-f-12-u-sud-altschwarz-a.jpg czy pasować będzie mi jasna elewacja? Ktoś mi może podpowiedzieć?
rozalia
Bo ja wiem... pewnie patrząc na swój gust i by dom nie wyglądał potem np. jak wytwór jakiegoś szalonego artysty
Kacper Biały
Foveo Tech foveotech.pl/produkty/farby-fasadowe/ ma bardzo dobre farby fasadowe, dużo kolorów, można bez problemu kupic taki, który będzie do wszystkiego pasował. A farby wydajne, dobrze przyczepne, silnie kryjące
KasKas
my zdecydowaliśmy się na taką: KING KLINKER Płytka Klinkierowa Sopo Rubinowy Płomień I 65x250x9 mm, bardzo fajnie zestawiła nam się z dachem i brązowymi okiennicami.
https://klinkierbud.pl/img/3655/przysucha-plytka-sopo-rubinowy-plomien-i-65x250x9.jpg
tom352
Przy okazji doboru koloru domu mam pytanie. Stosował ktoś z was farbę/lakier antygraffiti na elewacje?
Jakie macie opinie na temat takich farb?
M.R.99
u mnie elewacja jest w kolorze ceglastym. Pokrycie dachowe jest z brązowej blachy, akurat kupowanej w blachtexie. Wiele osób doradzało mi że to połączenie się nie sprawdzi, bo to dwa dość mocne kolory, ale mi się podoba taki efekt. Najbardziej zależało mi na tym, żeby kolor elewacji był mocniejszy i nie wyblakł za jakiś czas.
drezq
Można zrobić elewację z tynku i nadać tynkowi jakiś efekt dekoracyjny. Jest taki tynk TSS 05 polecam sobie sprawdzić w sieci. Dla mnie ciekawe rozwiązanie jak ktoś nie ma wprawy np. w układaniu deski czy kamienia a chce trochę urozmaicić ściany