Właściwości izolacyjne styropianu

Zapewnienie wszystkim przegrodom właściwej izolacji cieplnej ma bardzo duże znaczenie w ochronie budynku. Aby to osiągnąć stosuje się materiały, które słabo przewodzą ciepło. Jednym z nich jest styropian.

Styropian właściwości izolacyjne zawdzięcza swojej budowie – powietrze jest zamknięte w drobnych porach i stanowi 98% objętości styropianu. Stosowany jest do izolacji termicznej i akustycznej ścian trójwarstwowych oraz w systemie dociepleń lekką mokrą. Na rynku można spotkać styropian ekspandowany oraz ekstrudowany (w kolorze zielonym, niebieskim lub różowym). Różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła. Styropian ekspandowany ma współczynnik λ w granicach 0,032-0,038 W/(m²·K), ekstrudowany (lepszy materiał izolacyjny) – 0,021-0,03 W/(m²·K). Dla przykładu współczynnik ten dla wełny mineralnej wynosi 0,040-0,065 W/(m²·K), dla pianki poliuretanowej 0,026-0,027 W/(m²·K) i po kilku latach zanika do 0,035 W/(m²·K). Im mniejszy współczynnik przewodzenia, tym materiał gorzej przewodzi ciepło, a co za tym idzie ma lepsze właściwości izolacyjne. Do ocieplenia potrzebna jest cieńsza warstwa materiału.

Styropian wykorzystywany do izolacji ma postać płyt, profili, kształtek i bloków. 

Właściwości izolacyjne styropianu - zdjęcie 1Właściwości izolacyjne styropianu - zdjęcie 2Właściwości izolacyjne styropianu - zdjęcie 3

Profile (od lewej):
pasmowy, podparapetowy,
wykończeniowyW odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych styropian wraz ze wzrostem gęstości objętościowej zwiększa swoją wytrzymałość. Nadaje się świetnie do izolacji fundamentów, ponieważ nie pochłania wilgoci, nie występuje zjawisko kapilarnego podciągania wilgoci. Styropian jest materiałem odpornym na wilgoć (jego nasiąkliwość wynosi mniej niż 2%), szczelnym (parę wodną przepuszcza w bardzo niewielkim stopniu). Jego zalety to także niewielki ciężar, łatwość montażu - nie wymaga specjalnych zabiegów ani sprzętu.
Styropianowe płyty o większej gęstości mogą być stosowane tam, gdzie występują duże obciążenie mechaniczne, na przykład do izolacji stropów i podłóg nad nieogrzewaną piwnicą lub na gruncie. Chronią skutecznie pomieszczenia mieszkalne przed nadmiernymi stratami ciepła do gruntu oraz gospodarcze umieszczone w piwnicy.

W budownictwie używany jest wyłącznie styropian samogasnący. Pali się tylko, jeśli znajduje się pod bezpośrednim działaniem ognia, a po jego odjęciu – gaśnie. Oznaczony jest symbolem FS.

Ochrona przed chłodem i upałem
Dobrze wykonana izolacja ze styropianu to niskie koszty za ogrzewanie budynku oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Można zaoszczędzić do 50% wydatków na ogrzewanie, a emisję szkodliwego dwutlenku węgla zredukować do 60%. Stosując styropian uzyskuje się odpowiednią temperaturę, ciszę i przyjemny mikroklimat we wnętrzu budynku, a także rozwiązania nowoczesne, efektywne, przyjazne dla środowiska i korzystne cenowo. Ściana izolowana od zewnątrz styropianem pod względem trwałości porównywalna jest z typową elewacją wykończoną tynkiem wapienno-cementowym. Naprawa ocieplonej elewacji to tylko naprawa wierzchniej warstwy tynku, ponieważ styropian zachowuje wszystkie swoje właściwości, jest niezmienny w czasie.

Współczynnik przenikania ciepła U [W/(m²·K)]

budynek okno strop ściany
zewnętrzne
strop  
piwnicy
zapotrzebowanie 
na gaz [m³/m²]
roczne
zapotrzebowanie
na energię
[kWh/m²] 
oszczędność 
[%]
bez izolacji
termicznej
3,0 2,07 1,30 1,85 7858 317 0
przeciętne
izolowany
3,0 0,58 0,58 0,56 3451 169 56
dobrze
izolowany
1,9 0,24 0,29 0,33 2025 82 75
dom
energooszczędny
1,3 0,15 0,20 0,30 1192 48 85

Uo - współczynnik przenikania ciepła przegrody bez uwzględnienia wpływu mostków termicznych
U - współczynnik przenikania ciepła z uwzględnieniem dodatkowych strat ciepła przez mostki termiczne

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Szot

Zdjęcia: Styropol

Polecamy Ci również

Zobacz także