Układnie paneli podłogowych: jak przygotować podłoże pod panele

Układanie mechaniczne jastrychu
Im większa rozpiętość możliwej grubości układania danego rodzaju jastrychu, tym większa uniwersalność jego zastosowań.

Układanie paneli podłogowych jest szybkie, wygodne i nieskomplikowane. Jednak, żeby podłoga dobrze służyła przez długie lata nie wystarczy dobrze położyć wierzchnią warstwę. Równie ważne jest przygotowanie podłoża.

Przygotowanie podłoża pod podłogę z paneli

Przygotowanie podłoża pod podłogę z paneli również nie powinno przysporzyć nam problemów. Jakie powinno być podłoże pod panele (i każdą inną posadzkę)? Przede wszystkim – równe. Tylko takie podłoże zapobiegnie powstawaniu odkształceń, czy mikropęknięć materiału wykończeniowego.

Do stworzenia podłogi o równym poziomie służą masy samopoziomujące. Są to specjalne mieszanki cementów oraz wypełniaczy mineralnych, które dzięki swoim właściwościom pozwalają na łatwe wyrównanie powierzchni. Powstała w ten sposób warstwa jest równa, gładka oraz cienka – nie musimy się więc martwić, że poziom podłogi znacząco się podwyższy.
Przed zastosowaniem masy samopoziomującej trzeba staranie oczyścić podłoże ze wszelkich wystających i luźnych elementów, a także pozbyć się ewentualnych tłustych plam z olejów czy wosków. Podłoże musi być także suche. Przed wylaniem masy samopoziomującej warto zastosować też środek gruntujący, który zmniejszy chłonność podłoża i ułatwi równomierne rozprowadzenie masy.
Nie zapominajmy o wykonaniu dylatacji (niewielkich szczelin, które zapobiegają odkształceniom). Należy je zrobić w progach między pomieszczeniami oraz w miejscach styku z elementami pionowymi. – wyjaśnia Radosław Marciniec, technolog firmy Arsanit.

Przeczytaj też o: Rodzajach i zastosowaniu jastrychów

Jak stosować masy samopoziomujące

Masę samopoziomującą należy zmieszać z wodą (zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu), a następnie – wylać na podłogę. Można to zrobić na dwa sposoby – ręcznie (np. z wiadra), albo korzystając z agregatu maszynowego. Następnie należy odpowietrzyć wylewkę, przesuwając specjalny wałek kolczasty wolno i dokładnie wzdłuż i w poprzek pomieszczenia.

Potem należy już tylko pozwolić wylewce wyschnąć. Ważną sprawą jest zapewnienie odpowiednich warunków schnięcia, czyli utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu (trzeba uważać na nasłonecznienie, czy przeciągi – jeśli wystąpią różnice temperatur, wylewka może popękać). Jak długo schnie wylewka z masy samopoziomującej?
Niektóre z wyrobów pozwalają na ruch pieszy już po 4 godzinach, nie wymagając przy tym dodatkowych nakładów pracy. Jeżeli decydujemy się na podłogę z paneli, powinniśmy odczekać minimum 7 dni, aby przystąpić do dalszego działania – radzi Radosław Marciniec.

Podkłady pod panele podłogowe

Wybór odpowiedniego podkładu pod podłogę z paneli to kolejny etap prac. To właśnie podkłady pomogą nam w idealnym „dopasowaniu” paneli do podłoża. I co nie mniej ważne – zapewnią izolację termiczną i akustyczną podłogi. W przypadku paneli ta ostatnia ma szczególne znaczenie.
Jaki podkład zastosować pod podłogę z paneli? Do wyboru mamy produkty naturalne, takie jak korek czy tektura falista oraz sztuczne, m.in. wyroby polistyrenowe czy polietylenowe pianki. Niestety, każdy z nich ma swoje ograniczenia. Przykładowo, stosunkowo tania pianka dość szybko traci swoje właściwości i po pewnym czasie przestanie pełnić funkcje izolacyjne. Przy wyborze podkładu nie sugerujmy się więc tylko ceną, ale przede wszystkim funkcją (ochroną akustyczną lub termiczną) oraz trwałością (wymiana materiału umieszczonego pod posadzką jest naprawdę kłopotliwa); co do zastosowania podkładu warto też skorzystać z rekomendacji producenta paneli.

Dowiedz się więcej o tym: Jak wyciszyć podłogę z paneli

Uwaga: przed położeniem podkładu, należy zastosować folię paroizolacyjną, zabezpieczającą przed wilgocią.

Oceń artykuł
2,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Arsanit

Polecamy Ci również

Zobacz także