Tynkowanie natryskowe

Tynkowanie metodą natryskową skraca czas pracy, jest wydajne i ekonomiczne.

Tynkowanie natryskowe wypiera tradycyjną, ręczną metodę nakładania tynków cienkowarstwowych na elewacje. Nowoczesna technologia skraca czas pracy, jest wydajna i ekonomiczna.

Tynkowanie specjalistycznymi agregatami jest stosowane powszechnie od lat w pracach tynkarskich we wnętrzach. Producenci uznali, że w podobny sposób można wykonywać również cienkowarstwowe tynki elewacyjne. Zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy z zainteresowaniem podchwycili temat.

Szybko i wydajnie tynkowanie

Natryskowe nakładanie tynków cienkowarstwowych ma wiele zalet. Przede wszystkim, użycie agregatu przyspiesza dwukrotnie wykonanie tynku. Skraca to czas pracy firmy wykonawczej, co w konsekwencji wpływa na niższe koszty inwestora. Maszynowe narzucanie tynku zmniejsza też jego zużycie. Tynkowanie natryskowe jest wygodne, gdyż pozwala na przerwanie pracy w dowolnym momencie, bez konieczności, jak w metodzie ręcznej, dojścia np. do narożnika budynku. Sposób aplikacji ułatwia także tynkowanie miejsc trudnych, takich jak gzymsy, bonie, ściany owalne i zewnętrzne elementy ozdobne.

Faktura

W przypadku tynkowania ręcznego istnieje duże prawdopodobieństwo nierównomiernego zatarcia tynku pacą plastikową, co po wyschnięciu wyprawy może dać wrażenie nieestetycznie otynkowanej ściany. Tynk narzucony metodą natrysku jest równy, jego wyrazista struktura baranka, tworząca ciekawy efekt wizualny, powtarza się na całej powierzchni. Co więcej, na życzenie inwestora, wykonawca może kształtować ostateczny wygląd ściany poprzez dodatkowy natrysk, regulując zagęszczenie kruszywa i, tym samym, ostateczny wygląd otynkowanej powierzchni.

Tynki można pozostawić w naturalnym kolorze, chociaż producenci zalecają pomalowanie ich dowolną farbą elewacyjną. Czas, po którym można malować określa producent - najczęściej jest to 2-6 tygodni od zakończenia tynkowania. Wyjątkiem są farby silikatowe, których można użyć już po około 5 dniach po wyschnięciu tynku.

Tynkowanie

Ważnym elementem, poprzedzającym tynkowanie, jest przygotowanie podłoża i masy tynkarskiej. Podłoże powinno być stabilne, suche, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność tynku i zagruntowane podkładową masą tynkarską. Zwiększa to przyczepność oraz pozwala na uzyskanie równej powierzchni podkładu. Przygotowanie tynku polega na wymieszaniu suchej mieszanki z odpowiednią ilością wody, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Czynność tę należy wykonać wyłącznie urządzeniem z mieszadłem wstęgowym. Użycie innego mieszadła może skutkować powstaniem „kluch” i zatorów w dyszy agregatu. Tynk należy narzucać na ścianę najlepiej z odległości od 0,5 m do 1 m. Aplikacja masy tynkarskiej prostopadle do ściany zmniejsza straty materiału do 5% (przy ręcznym narzucaniu i fakturowaniu, strata ta wynosi około 10%).

Warto pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu folią malarską okien, drzwi, parapetów, rynien itp. oraz przestrzeni wokół tynkowanej ściany. Odpryski wyrzucanego pod ciśnieniem tynku mogą spadać na odległość dwóch metrów od ściany.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Grupa Atlas

Polecamy Ci również

Zobacz także