Tynkowanie maszynowe – przygotowanie podłoża

Tynkowanie maszynowe – przygotowanie podłoża

Prace budowlane nie mogą obyć się bez etapu tynkowania. Nakładana zaprawa ma spełniać przede wszystkim funkcje ochronne, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Aby wykończona ściana wyglądała właściwie, należy zwracać uwagę nie tylko na właściwości tynku, ale też na odpowiednie przygotowanie podłoża.

Stabilne podłoże

Jednym z podstawowych czynników wpływających na trwałość wykonanego tynku jest właściwe przygotowanie podłoża, które zapewnia przyczepność kolejnych warstw zaprawy. Przed etapem robót tynkarskich powinniśmy sprawdzić parametry konstrukcji – pierwsze związane są m.in. z procesem schnięcia: nośność, wytrzymałość, stabilność oraz odkształcalność. W przypadku ścian murowanych, taki proces trwa ok. 2-3 miesięcy od wykonania robót, a gdy prace prowadzone są z użyciem elementów betonowych – jest to co najmniej 4-6 miesięcy. Po tym czasie podłoże powinno być już stabilne. Oznacza to, że konstrukcja „osiadła”, nie występują naprężenia, a ściana nie odkształca się.

pęknięcia tynkuWyrównywanie podłoża

Kolejnym krokiem w procesie przygotowywania podłoża jest zniwelowanie wszelkich uszkodzeń i nierówności. Na tym etapie robót przydadzą się takie narzędzia jak: miotły, szczotki stalowe, szlifierki, szpachle czy młotki. Przy użyciu odpowiednich przyrządów należy usunąć wszelkie luźne, wystające, drobnowymiarowe elementy murowe, które mogą stanowić przeszkodę w procesie nakładania warstwy tynku. Jeżeli nierówności nie zostaną usunięte, tynk stworzy nieregularną warstwę, co zwiększy ryzyko powstania defektów. Warto również sprawdzić, czy podłoże jest wystarczająco mocne. W tym celu można zarysować ścianę ostrym narzędziem i zobaczyć, czy nie odłamują się większe części.
 – Jeżeli mamy do czynienia z miejscowymi uszkodzeniami, należy pozbyć się słabej warstwy i uzupełnić ubytki preparatem wyrównującym – opowiada Radosław Marciniec, główny technolog firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej i styropianu – Bruzdy i spoiny mogą bowiem być przyczyną zarysowań i spękań tynku. Dzieje się tak, gdyż nałożona zaprawa tworzy niejako „most” nad otwartą spoiną i już niewielkie zmiany naprężenia konstrukcji spowodują jej uszkodzenie. – dodaje.

nakładanie środka gruntującegoPrzyczepność podłoża

Dla pełnej oceny konstrukcji powinniśmy również sprawdzić możliwości mechanicznego zazębienia się podłoża z zaprawą czyli sprawdzić, czy powierzchnia jest wystarczająco szorstka, sucha, odpylona, wolna od zanieczyszczeń oraz wykwitów. Aby polepszyć przyczepność tynku należy oczyścić miejsce ze wszelkich tłustych plam (np. po resztkach oleju szalunkowego i innych środkach antyadhezyjnych). Dobry efekt uzyskamy dzięki użyciu myjki ciśnieniowej. Za pomocą pary wodnej z dodatkiem środków powierzchniowoczynnych należy umyć ścianę, a następnie całość zmyć czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Tak oczyszczone podłoże powinno być w następnej kolejności poddane próbom zwilżalności oraz chłonności. Jeżeli konstrukcja się błyszczy i jest zbyt gładka w dotyku (jak w przypadku betonu) oraz ma niską nasiąkliwość, może to oznaczać, że tynk nie będzie się jej dobrze trzymał. Aby zwiększyć przyczepność, warto użyć odpowiednich preparatów.
– Na szczelnych, słabo chłonnych podłożach betonowych stosuje się wyłącznie adhezyjne, płynne substancje mostkujące, które zwiększają szorstkość powierzchni
– wyjaśnia technolog firmy ARSANIT –Warstwa zaprawy tynkarskiej jest wtedy niemal zespolona ze ścianą, dzięki użyciu w tego rodzaju preparatach technologii mostka szczepnego – dodaje ekspert.

Etap przygotowań może wydawać się żmudnym procesem. W tym okresie prac bardzo ważne są: cierpliwość i drobiazgowość. Trud włożony we właściwą obróbkę podłoża powinien się jednak opłacić – być może dzięki temu, zaoszczędzimy wiele stresów związanych z późniejszymi naprawami tynku.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Arsanit

Polecamy Ci również

Zobacz także