Tynkowanie elewacji

Tynkowanie elewacji

Tynkowanie elewacji należy przeprowadzić zgodnie z zasadami sztuki tynkarskiej. Aby tynk na elewacji długo wyglądał ładnie, nie pękał i nie odpadał ważny jest także jego odpowiedni wybór.

tynk elewacyjnykolor tynku

Wybór tynku

Tynkowanie elewacji powinno być przeprowadzone odpowiednim rodzajem tynku. Tynki o niskiej paroprzepuszczalności, np. tynki akrylowe, zastosowane na przegrodzie swobodnie przepuszczającej parę wodną (np. na ociepleniu wełną mineralną), powodują „uszczelnienie” ściany. Z czasem pod naporem pary tynk pęka, traci przyczepność do podłoża i odchodzi płatami. Dużo zależy również od ilości pary wydzielanej w pomieszczeniach i sposobie ich wentylacji. Usterki można uniknąć, przeprowadzając dokładne obliczenia dyfuzji pary wodnej dla projektowanego układu warstw. O takie obliczenia warto poprosić przedstawiciela producenta zastosowanego systemu ociepleń. Innym błędem jest zastosowanie tynku na ocieplanej elewacji w zbyt ciemnym kolorze. Tynki takie silnie się nagrzewają i podłoże pod nimi nie nadąża za odkształceniami powstającymi na skutek różnic temperatury. Dlatego na elewacjach wyeksponowanych na działanie słońca należy unikać stosowania tynków ciemnych.

Tynkowanie elewacji zgodnie ze sztukątynkowanie elewacji

Mimo że wykonawcy prawie zawsze twierdzą, iż działają zgodnie ze sztuką budowlaną, to jednak wina za odpadający tynk często leży po ich stronie. Jedną z przyczyn jest tynkowanie elewacji w złych warunkach atmosferycznych. Jeżeli prace prowadzone były jesienią, przy bardzo dużej wilgotności powietrza lub niskich temperaturach, będzie to miało niebagatelny wpływ na trwałość wykonania tynku. W takich warunkach tynki wiążą dużo dłużej, tracąc na wytrzymałości. Negatywnego wpływu warunków atmosferycznych można uniknąć poprzez odpowiednie planowanie okresu robót i stosowanie siatek ochronnych.

Błędem wykonawczym jest również bagatelizowanie etapu przygotowania podłoża, czyli brak gruntowania, wymaganego dla konkretnego tynku. Użycie nieprawidłowego, najczęściej tańszego, podkładu tynkarskiego nie zapewnia tynkowi wystarczającej przyczepności. Sprawdzajmy zatem wykonawców nie tylko na etapie rozliczania za wykonaną już pracę, ale również w trakcie jej wykonywania. Czytajmy też uważnie instrukcje producentów tynków.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Idzikowski

Źródło: Grupa Atlas

Polecamy Ci również

Zobacz także