Tynk krzemianowy

0
Tynk krzemianowy

Jesteś na etapie planowania wykończenia ścian? Tynk krzemianowy w mieszkaniu jest jedną z opcji, którą warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli marzy ci się nadanie na ścianę chropowatej struktury.

elewacja zewnętrznaTynk krzemianowy to inaczej tynk silikatowy.
Z powodzeniem nadaje się tak do wykonania faktury na ścianach zewnętrznych jak
i wewnętrznych, a także do docieplenia budynku styropianem a zwłaszcza wełną mineralną. Dzięki swojemu uziarnieniu oraz różnej wielkości ziaren, dobrze sprawdza się do wykonywania różnych struktur.
Tynk krzemianowy można nakładać na istniejący już tynk cementowy, cementowo-wapienny, wapienny czy gipsowy, a także na beton czy sklejkę wodoodporną i płytę wiórową. Tynk ten cechuje mineralny charakter. Wyróżnia się wyjątkową przepuszczalnością pary wodnej, dużą odpornością na zabrudzenia (odpycha kurz) oraz na porost grzybów i glonów.
renowacja elewacji domuTynk nakłada się tradycyjnie (tj. ręcznie, a dokładnie za pomocą pacy, w sposób równomierny i na taką grubość na jaką pozwala granulacja tynku) bądź maszynowo. W przypadku tynku o drobnych granulkach należy szczególnie zwrócić uwagę na prawidłowe przygotowanie podłoża. Osoby niewprawione w nakładaniu tego rodzaju tynku lepiej aby przekazały tę pracę komuś doświadczonemu. Nie chcesz przecież denerwować się za każdym razem kiedy spojrzysz na ścianę z widocznymi nierównościami. Będą się one uwidaczniać zwłaszcza przy sztucznym świetle.
Jeśli chodzi o następny etap, tj. malowanie to tak naprawdę każda farba ścienna się nada. Jednak jeśli użyjesz pierwszej lepszej farby o wątpliwej jakości, może okazać się, że to co jest zaletą tynku krzemianowego (wysoka przepuszczalność), zostanie utracone wraz z zatkaniem wszystkich porów. Najlepiej więc jeśli użyjesz do malowania farby silikatowej (krzemianowej), a więc odpowiedniej składem do tynku, która nie powinna zaczopować jego struktury. Podobnie jak w przypadku tynku krzemianowego, przy malowaniu farbą krzemianową potrzebne jest doświadczenie specjalisty. Farby te mają ograniczoną liczbę kolorów, w przeciwieństwie do pozostałych farb na rynku. W sklepach znajdziemy także gotową szeroką paletę barw tynku krzemianowego. Często możliwe jest również zamówienie koloru tynku zgodnie ze swoim upodobaniem, czyli niestandardowego.

Oceń artykuł
3,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Lasek

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także