Tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny to jeden ze sposobów na oryginalne wykończenie i ozdobienie ścian.

Tynki dekoracyjne układa się prawie wyłącznie na ścianach. Produkty z tej grupy dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw i faktur. Ściany pokryte tynkiem dekoracyjnym są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie wchłaniają wilgoci z otoczenia, można je więc bez obaw stosować także w kuchniach i łazienkach. W przypadku miejscowego zabrudzenia, tynk dekoracyjny można łatwo domyć. Tynki dekoracyjne sprzedawane są w plastykowych pojemnikach jako półpłynne mieszanki bezpośrednio gotowe do użycia lub w postaci workowanych mieszanek wymagających zarobienia wodą. Ze względu na rodzaj spoiwa wchodzącego w skład masy tynkarskiej produkty z tej grupy dzielimy na:

  • tynki mineralne – zawierają zwykle cement, wapno oraz silikaty. Dostępne są najczęściej w postaci suchych mieszanek przeznaczonych do rozrobienia z wodą.
  • tynki na spoiwie organicznym – czyli akrylowe, żywiczne lub polimerowo-akrylowe. Ze względu na ich właściwości fizyczne, sprzedaje się je w plastykowych pojemnikach. Masa tynkarska bezpośrednio po wyjęciu z pojemnika jest gotowa do użycia. Rodzaj narzędzi użytych do układania tynku uzależniony jest od tego, jakie właściwości ma mieszanka oraz jaką fakturę chcemy uzyskać.
  • Najczęściej wybierane faktury tynków dekoracyjnych przypominają powierzchnię drewna wyżłobionego przez korniki. Wzór przypominający mozaikę z przypadkowo ułożonych obok siebie ziarenek kolorowego piasku otrzymamy, stosując jeden z tynków na spoiwie organicznym. Ściana pokryta takim tynkiem odporna jest na zawilgocenia, niszczące działanie promieni słonecznych oraz rozwój pleśni.
  • tynk retro jest również jednym z częściej stosowanych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup tego tynku, uzyskamy efekt starego, ale estetycznego, czystego i przytulnego wnętrza. Tynki dekoracyjne oferowane są w ograniczonej liczbie faktur różniących się wielkością i wyrazistością możliwych do uzyskania wzorów. Produkty z tej grupy dostępne są w nieograniczonej niemal liczbie kolorów.

Uwaga: tynki dekoracyjne posiadają kolory „fabryczne”, nie należy więc ich malować.

Gładzie tynkarskie przeznaczone są do układania na równych i gładkich podłożach. Ze względu na przeznaczenie dzieli się je na polimerowe oraz cementowe. Polimerowe stosuje się w pomieszczeniach suchych, cementowe sprawdzą się na ścianach łazienki czy kuchni. Podczas wstępnej fazy wiązania gładzie można fakturować w dowolny, proponowany przez producenta sposób, lub zaufać własnej inwencji i ukształtować tynk według swojego pomysłu. Płaszczyzny na których zastosowane gładzie tynkarskie malujmy na wybrany kolor, przy użyciu dowolnego rodzaju farb wewnętrznych.

Stiuki (tynki weneckie) pozwolą uzyskać na ścianie niepowtarzalny i niezwykle ciekawy efekt naturalnego, kolorowego kamienia. Stiuki wykonane mogą być w dwojaki sposób – jako matowy, gładki lub delikatnie chropowaty piaskowiec, lub matowy albo idealnie gładki i błyszczący marmur. Gładką oraz błyszcząca powierzchnie uzyskuje się poprzez pokrycie tynku weneckiego specjalną do tego celu przeznaczoną pastą. Technika wykonania stiuków jest dosyć skomplikowana i czasochłonna, nie polecamy więc układania tego rodzaju tynku samemu, jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, tym bardziej, że materiał wyjściowy, z którego wykonujemy tynki weneckie jest dość drogi.Tynk japoński – można układać go nie tylko na tradycyjnych podłożach mineralnych, ale również na szkle oraz metalu. Głównymi składnikami tynku japońskiego są włókna bawełny, piasek kwarcowy, barwniki i kleje roślinne oraz dodatki dekoracyjne, wśród których mogą znaleźć się np. okruchy miki czy brokat. Tynk japoński kupujemy jako gotową do użycia masę lub zestaw półproduktów, które mieszamy w proporcjach pozwalających nam uzyskać oczekiwany efekt. Układając masę na ścianie postępujemy ściśle według wskazań producenta. Tynk japoński posiada bardzo oryginalną właściwość – po namoczeniu wodą daje się usunąć ze ściany i po dokładnym zmieszaniu z wodą można użyć go ponownie.

Jeżeli producent tynku nie określa szczególnych wymagań co do przygotowania podłoża, należy pamiętać powinniśmy o kilku podstawowych zasadach:

  1. Podłoże powinno być suche. Tynk położony na mokre podłoże może się odparzyć i po pewnym czasie odpadnie od ściany. Pod tynkiem położonym na mokrym podłożu może również zacząć rozwijać się pleśń.
  2. Podłoże powinno być czyste i odtłuszczone.
  3. Powinno być stabilne, pozbawione odpadających lub łuszczących się fragmentów.
  4. Zbyt chłonne podłoże dobrze jest zagruntować. Poprawi to jego stabilność i zmniejszy jego chłonność.
Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: emilysmith.com, home-decoration-center.blogspot.com

Polecamy Ci również

Zobacz także